Куркума

редакция:
AdminAdmin
Администратор
9504
Куркума

Куркумата е традиционно наричана индийски шафран, тъй като наситеният й жълто-оранжев цвят е сходен с този на почитания шафран. Тя е използвана като подправка, лековита билка и текстилна боя.

Куркумата се добива от корена на растението куркума, който е с груба кафява кора и наситено оранжева вътрешност. Тази билка е с много интересен вкус и аромат. Нейният вкус е пикантен, топъл и горчив, докато ароматът й е лек и напомня на портокал и джинджифил. Нека разберем повече за известната индийска подправка.

История на куркумата

Куркумата произхожда от Индонезия и южната част на Индия, където се произвежда в продължение на повече от 5000 години. Арабските търговци въвеждат куркумата в Европа през 13-ти век, но през последните години става популярна в западните култури. Голяма част от тази популярност се дължи на последните научни изследвания, които доказват нейните терапевтични свойства. Водещите търговски производители на куркума са Индия, Индонезия, Китай, Филипините, Тайван, Хаити и Ямайка.

Състав на куркумата

Цвета на куркумата варира според различните сортове, но не е критерий за качеството й. За най–високо съдържание на куркумин е необходимо да се използва куркума, а не къри на прах, тъй като чистата куркума на прах е с най-висока концентрация на куркумин, средно 3.14% от теглото й.

Куркумата не е алергенна храна и не е известно да съдържа измерими количества гойтрогени, оксилати и пурини. Куркумата е отличен източник на желязо и манган. Тя също е добър източник на витамин В6, диетични фибри и калий.

Съхранение на куркума

Куркумата на прах е необходимо да се съхранява в плътно затворен съд на хладно, тъмно и сухо място. Свежите корени куркума трябва да се съхраняват в хладилник. Необходимо е да се внимава при използването на куркума, тъй като поради наситения й цвят може лесно да се образуват петна.

Готвене с куркума

В кулинарията куркумата се използва не само за овкусяване на ястията, но и за тяхното оцветяване. С нея се подправят оризови ястия, печени пилета, различни сосове, рибни ястия, горчици и майонези. В Индия куркумата се използва редовно за овкусяване на ориз, яйца, къри и редица други ястия. Можете да я добавите към бъркани яйца, омлети със зеленчуци, пилешки късчета, печено телешко, месо в сос, зимни супи, спагети с месо, ориз по китайски.

Като оцветител тя фигурира в класификацията на ЕС за хранителните добавки като Е100. В промишлеността се използва за оцветяване на сирена, маргарини, ликьори, обикновени кексове и бисквити за чай, портокалов сок, сосове. Използва се за предпазване на храните от слънчева светлина.

Подправка Куркума

Ползи от куркумата

Куркумата е не само ароматна, но и лечебна поправка. С нейна помощ можете да си укрепите имунната система и да си направите така нареченото златно мляко. За да приготвите отвара за укрепване на имунитета от куркума, накиснете 2 бадема в чаена чаша прясно мляко за една нощ. На другата сутрин добавете 1 ч.л. мед и една щипка куркума и разбъркайте отварата до еднородна смес. Пийте от тази отвара сутрин по време на закуската. Куркумата спомага активно за добрата обмяна на веществата.

- Летливите масла, съдържащи се в куркума са със значителна анти-възпалителна активност. Още по-мощно противовъзпалително средство е жълто-оранжевият пигмент на куркумата, наричен куркумин. Куркуминът се счита за основен фармакологичен агент в куркумата.

- Куркумата осигурява ефективно лечение при възпалително заболяване на червата;

- Помага срещу ревматоиден артрит;

- Помага срещу кистична фиброза;

- Води до намаляване риска от ракови заболявания;

- Куркуминът и неговите антиоксидантни действия дават възможност да се защитят клетките от действието на свободни радикали;

- Куркума и лук в комбинация могат да помогнат за предотвратяване на рак на дебелото черво;

- Куркума и карфиол в комбинация могат да помогнат за предотвратяване на рак на простатата;

- Намалява риска от детска левкемия;

- Куркума се използва и за изчистване на организма от токсини, загряване и прочистване на кръвта;

- Куркумата е в състояние да прочисти енергийните канали на тялото, което е полезно за хора, които се занимават с умствен труд или с някакъв вид изкуство;

- Пастата от куркума е перфектно средство срещу сърбеж;

- Подобрява чернодробната функция;

- Осигурява сърдечносъдова защита;

- Води до намаляване нивата на холестерол;

Куркума на прах

- Осигурява защита срещу болест на Алцхаймер;

- От куркума се правят противовъзпалителни средства за проблемна кожа;

- Маски за лице с куркума, значително подобряват цвета на кожата и я изчистват, като отваря порите й максимално;

- Една чаена лъжичка куркума, разтворена в една чаша вода, помага при стомашни болки и диария. Трябва преди всяко ядене да изпивате по половин чаша от тази вода;

- При анемия четвърт чаена лъжица куркума се разтваря в мед. Това осигурява на организма нужното количество желязо. При нужда куркумата може да се увеличи до половин лъжичка.

Вреди от куркумата

Куркумата не бива да се приема от бременни жени, от хора, които пият лекарства за разреждане на кръвта и при страдащи от жлъчни проблеми.

Разкрасяване с куркума

Куркумата участва активно в домашното разкрасяване. Куркумата е с високо съдържание на антиоксиданти, които забавят увреждането на клетките;

Тя се използва широко като ексфолиант на кожата и подобрява текстурата на кожата;

Помага при възпалителни състояния на кожата, като акне, суха кожа, псориазис и екзема;

Помага за намаляване на пигментацията и изравняване на тонуса на кожата;

Също така намалява бръчките;

Подмладяваща маска с куркума

За хидратираща маска за лице комбинирайте предимствата на куркума и лимон за изсветляване на кожата. Млякото добавя B-витамини, алфа хидрокси киселини, калций и други мощни антиоксиданти.

Необходими са: 1 супена лъжица лимонов сок, 3 супени лъжици мляко, ¼ супена лъжица куркума

1. Смесете съставките в купа бавно. 

2. Нанесете сместа върху лицето си и оставете да действа 10–20 минути, преди да изплакнете.

Домашен ексфолиант

Структурата на куркума осигурява отлично ексфолиране и спомага за регулирането на производството на масло в кожата, което я прави чудесен ексфолиант за кожа, склонна към акне.

Куркума корени

Необходими са: 1/2 чаена лъжичка смляна куркума, 3 чаени лъжички, бадемово мляко, 3 чаени лъжички сода за хляб

Смесете всички съставки заедно в малка купа и разбъркайте, за да се смесят. Използвайки чисти ръце, масажирайте върху чиста, влажна кожа с върховете на пръстите, като започнете с брадичката си и работите нагоре в малки кръгове. Изплакнете и завършете с овлажнител.

Маска с мед и куркума

Куркумата успокоява възпалението и раздразнението, докато успокояващите кожата съставки като суров мед и кокосово мляко помагат за стягане и озаряване на кожата.

Необходими са: 1 ½ чаени лъжички смляна куркума, 1 чаена лъжичка суров органичен мед, 1 супена лъжица кокосово мляко

Поставете куркума, мед и мляко в малка купа и разбъркайте. Преди да нанесете, почистете лицето си, за да премахнете мръсотията и грима. Нанесете маската равномерно по цялото лице, като внимавате да се фокусирате върху всички възпалени области. Оставете маската да действа 20 минути, след което изплакнете с топла вода. Повторете, ако е необходимо, докато възпалението отшуми.

Доказани ползи от куркумата върху кожата

Тройното еспресо може да направи чудеса върху мозъка ви, но не толкова за сенките под очите. След поредната тежка нощ, опитайте куркума!

Неотдавнашно проучване установи, че етеричното масло от куркума в състава на лосион може да озарява кожата в рамките на три седмици с резултати, които продължават също толкова дълго.

Тези блестящи ползи вероятно са резултат от мощните антиоксиданти и противовъзпалителни съединения, които работят заедно, за да излекуват и изведат естественото здраве на кожата.

Маска с куркума

Същото проучване установи, че куркумата може да помогне за забавяне на нежелания растеж на космите.

Маслото от куркума се прилага върху подмишниците на 60 жени в продължение на 10 седмици. Проучването установи, че маслото намалява или забавя растежа на косата в тестваната зона.

Освен че разкрасява кожата, куркумата помага и при псориазис.

Нощна локална паста от куркума за псориазис

1. Смесете една част куркума на прах с две части вода.

2. Оставете да къкри в тенджера, докато сместа стане плътна.

3. След като се охлади, нанесете пастата върху засегнатата област.

4. Увийте парче марля около третираното място.

5. Оставете го за една нощ.

6. На сутринта отстранете марлята и изплакнете кожата си с топла вода.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

3.8
59
411
35
25
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Потребител#172579
Потребител#172579
За понижаване на холестерола и за храносмилането от известно време насам използвам куркума на капсули на ефекта е същия.
20.06.2016 14:59
Мур
Мур
а как действа на кръвното?
10.12.2014 11:29
11
4
АЗ
АЗ
аман бе- Това е стар бабешки мит
11.11.2014 21:39
1
2
Roy Webb
Roy Webb
дойде, посетете моя сайт за повече куркума и да разберете какво трябва да се добави, за да го 2000% по-добре.

27.08.2014 19:28
23
4
1
Покажи всички подкоментари
Име
Име
Днес си купих пакетчета куркума.Слагам 1 ч.л. в основното ядене на обед.
23.03.2014 20:31
7
3
сами
сами
нищо не казахте за секса
03.02.2014 16:05
5
3
жули
жули
някои може ли да ми каже къде да намеря куркума
23.12.2013 21:48
13
1
2
Покажи всички подкоментари
Ангела Тари
Ангела Тари
Ако детето ви е с тежък обрив от варицела, дайте му една лъжичка с мед, поръсена с куркума. Обривът избива по-безболезнено и по-бързо.
11.11.2010 15:33
4
3
1
Покажи всички подкоментари