Брашното, получено от сушени листа на коприва, всъщност е много полезно и богато на минерали - калций, калий, силициев диоксид, сяра, магнезий, желязо, мед, също и на витамини - витамин А, витамин В2, витамин В9, витамин С, витамин D, витамин К, както и на аминокиселини, протеини, полизахариди и растителни пигменти.
Как да си направим домашно брашно от листа от коприва?
Приготвянето на домашното брашно от коприва е лесно. Основният трик е да намерите здрава, незамърсена коприва. За да направите брашно, изберете коприва, която расте по-далеч от оживени пътища и земеделски земи, представляващи постоянен източник на замърсители и пестициди.
Ако не успеете да намерите такава, закупете прясна органично култивирана коприва. Късната пролет до началото на лятото е най-доброто време за събирането или закупуването й, т.е. преди да започне да цъфти.
По-нататъшната обработка е изключително проста. Наберете върховете на копривата, като е препоръчително те да са с височина 15-20 см. Добре развитите, но все още млади листа съдържат най-голямо количество хранителни вещества.
Листата могат да бъдат изсушени с или без стъблата (те могат да бъдат изхвърлени преди изсушаване). Измийте внимателно прясно събраната коприва и изхвърлете повредените листа. Използвайте ръкавици, за да избегнете дразнене на кожата, причинено от ужилване от копривата. Когато я измиете, поставете копривата между две кърпи, за да се поеме излишната вода.
Листата от коприва могат да се сушат на открито (защитени от пряка слънчева светлина) или във фурната. Сушенето на открито е лесно и рентабилно, но тъй като отнема няколко дни (в зависимост от метеорологичните условия), трябва да очаквате замърсяване с прах. Методът на сушене във фурната е по-бърз и изсушените листа ще останат незамърсени.
Загрейте фурната до 120 градуса и поставете листата в нея на тънък пласт за 2-3 часа. Вратата на фурната трябва да е леко отворена (1-2 см), за да може влажният въздух да излезе. Ако е възможно, включете вентилатора, защото той значително ще ускори циркулацията на въздуха и ще съкрати времето за сушене.
Внимавайте, защото листата изсъхват много по-бързо от стъблата. Когато листата станат чупливи и се разпадат на допир, извадете ги от фурната и ги смачкайте с ръка. Изхвърлете стъблата и всички други части, които все още са влажни.
Върнете натрошените листа във фурната и продължете да сушите още един час, за да сте сигурни, че са напълно сухи. След това ги смелете в кафемелачка или чопър. Пресейте полученото брашно през сито. Някои по-едри частици ще останат в ситото, така че можете да ги смелите в хаванче и да ги пресеете отново.
От 300 г прясна коприва (листа и стъбла) или 150 г пресни листа ще се получат около 20-25 г фино брашно и около 10-15 г допълнително по-едро смляно брашно, което остава след пресяването.
Финото брашно от коприва може да се ползва за приготвяне на домашна козметика, а по-грубо смляното брашно може да се ползва за приготвяне на храна или чай от коприва.
Съхранявайте брашното от коприва в херметически затворен буркан или в торбичка с цип на тъмно, сухо и студено място.
Коментари