Булгурът е най-известен с главната си роля в салатата Табуле. Тази класическа рецепта от Близкия изток е здравословен и вкусен избор за милиони хора, които живеят с диабет или са изложени на риск от развитие на болестта.
Булгурът съдържа въглехидрати и е пълнозърнест, но въпреки това е подходяща храна за диабетици. Той е богат на протеини, много фибри и е добър източник на здравословни хранителни вещества.
Поради високото си съдържание на фибри, булгурът се смила по-дълго, поради което нивата на кръвната захар остават стабилни. Той съдържа около 4 грама фибри в половин чаша и близо 3 грама протеин.
Булгурът може да се сервира приготвен с ядки и плодове за закуска или върху канапе от зеленчуци за здравословен обяд.
Въглехидратите в булгура имат пряк ефект върху нивата на кръвната захар, поради което броенето на въглехидрати в порциите се счита за добър начин да поддържате нивата на кръвната си захар под контрол, ако имате диабет.
Една порция (половин чаша) булгур съдържа около 17 грама въглехидрати.
Друг начин за правилно хранене при диабет е чрез гликемичния индекс (ГИ) - това е скала от 1 до 100, която показва колко бързо (или бавно) въглехидратите влияят на кръвната ви захар.
Преброяването на въглехидратите отчита общото количество въглехидрати, докато гликемичният индекс отчита качеството на въглехидратите, посочва Американската диабетна асоциация.
Пълнозърнестите храни се класират по-ниско от рафинираните въглехидрати в таблицата на гликемичния индекс поради съдържанието им на фибри и се считат за по-качествени въглехидрати.
Разгледайте позволените рецепти за диабетици.
Коментари