През август и септември, когато доматите са най-зрели, направете партида пресен доматен сос.
Потърсете на пазара напукани и леко натъртени домати, които са по-подходящи, а често и са продавани с намаление. Месестата част на домата трябва да е плътна, сладка и кървавочервена.
Ако решите да направите доматен сос извън сезона на доматите, ще трябва да се задоволите с консервирани домати или с по-лошо качество пресни.
Най-простият доматен сос се състои само от нарязани, сварени и задушени домати. Разбира се, може да се подправи със сол или други билки или подправки. Използването на моркови в соса добавя сладост и намалява киселинността.
За да използвате пресни домати вместо консервирани в доматен сос, отстранете краищата и ги нарежете на четвъртинки. След това ги намажете със зехтин, сол и черен пипер и ги печете на 200 °C за 30-35 минути (внимавайте, за да не покафенеят), след което пасирайте сместа.
Друг вариант е да нарежете доматите наполовина хоризонтално. Притиснете отрязаната половинка на домата към широките отвори на кухненско ренде и настържете сърцевината на домата в купа. Изхвърлете кожите. Трябва да напълните общо около 4 чаши.
Сложете доматената каша в ниска широка тенджера на силен огън. Добавете сол, зехтин, чесън, босилек и дафинов лист. Оставете да заври, след което намалете котлона, докато къкри.
Сосът трябва да намалее почти наполовина, като разбърквате от време на време за 10 до 15 минути, за да получите около 2 1/2 чаши средно гъст сос.
Опитайте на вкус и коригирайте солта на домашния доматен сос, ако е необходимо. Можете да съхранявате до 5 дни в хладилник или може да замразите.
Вижте още как се прави доматен сос за паста и доматен сос за пица.
Коментари