Gotvach.bg»Съвети»Колко време трябва да диша ракията?

Колко време трябва да диша ракията?

EvgeniaEvgenia
Мастър Шеф
94228884
Колко време трябва да диша ракията?

Качествената ракия е с по-високо алкохолно съдържание /60-65°С/. Повечето производители я оставят в тези градуси, не толкова, за да се похвалят, че имат силна ракия, а предполагат, че ще нейният градус ще спадне, когато я налеят в бурето. Колко време трябва да диша ракията?

Сварената ракия се налива в добре измити дъбови бурета, които се оставят "да дишат" отворени за 2-3 седмици, за да може некачественият алкохол да излезе. Отгоре на бъчвата се поставя тензух или марля, за да предпазва от мушици. В дъбово буре ракията губи от обема и алкохола си, но достига стандартни граници - гроздовата ракия към 40° С, а плодовата към 38° С.

Разреждането до стандарта става с дестилирана вода. Може и с дъждовна или преварена вода, но само в по-редки случаи. След като се разреди, налива се в буре да отлежи, защото всеки домашен производител на ракия знае, че прясната ракия е остра на вкус и с неприятен мирис на казан. Вкусът и е неприятен и не е за всеки. Подобряването на качеството й се постига чрез отлежаване в дървени бурета.

Отлежаването или стареенето на плодовите ракии обикновено продължава 2-3 години. Доказано е, че през първата година загубата на обем и градус е около 6%, през следващите години е до 4%.

Някои ракии, като сливовата и джанковата, се подлагат на стареене в малки буренца, не толкова, за да придобият приятен мек вкус, колкото за оцветяване. При варенето те са безцветни, при стареенето в дъбови, черешови, акациеви или черничеви бурета придобиват жълт цвят. При по-дълго стареене този цвят стига до светло-кафяв, почти конячен, което не се препоръчва.

Времето за дишане на ракията зависи от материала, който сме използвали. Ако сме подготвили плодова каша от сливи, от праскови или от кайсии, отлежаването е по-кратко, за да се запази плодовият аромат, който носят.

Ако сме използвали плодове с неутрален аромат - джанки, ябълки, диви круши и други, отлежаването е по-дълго. Добре е поне един път месечно да се взима проба и щом ракията достигне желания цвят да се прехвърли в стъклен съд.

След като вече знаете колко време диша ракията, нека ви представим и някои подходящи мезета за нея:

- разядка за ракия;

- салата за ракия

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
Общо гласували: 2
51
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати