Няма да преувеличим ако кажем, че в някои краища на България на спържата се гледа не просто като на вкусно ядене, а като на религия, която трябва да се спазва и почита, най-добре в комбинация с домашно червено вино.
Майтапът настрана, но спържата е едно от най-приготвяните и обичани от всички класически български ястия, а да обясним с подробности как се прави спържа е задачата, с която се нагърбваме още сега с удоволствие.
За приготвянето на най-вкусната спържа са ви необходими пресни свински карантии - 1 бр. свинско шкембе, 1 бр. свински бял дроб, 2 бр. свински сърца, 2 бр.свински език, 1 кг осмянка (това е шареното месо от корема на прасето), свински черва и около 400 г свинска мас.
Трябва също така да приготвите няколко глави лук, сол, черен пипер, дафинов лист и бахар за овкусяване на спържата.
Начин на приготвяне на спържата - шкембето се измива добре, поръсва се със сода бикарбонат и едро нарязан лук и се оставя на хладно място за около 30 мин. След това се залива с чаша оцет, изплаква се и се вари заедно със сърцата и езиците в тенджера под налягане за около 1.5 часа.
Прибавя се белият дроб, нарязаното месо от осмянка и се вари още 30 минути, докато всички продукти се сварят.
Оставяме ги да се охладят, след това загряваме отново и варим още 2 часа. Когато изстинат карантиите, обелваме езиците и всички продукти нарязваме на дребно, слагаме в друг плитък и широк съд и загряваме, така че да се изпари излишната влага от тях.
Загряването става на бавен огън, като от време на време продуктите се разбъркват с дървена лъжица.
Остане ли съвсем малко влага, е време е добавим подправките, оставяме ястието още няколко минути на котлона, за да се овкуси. Време е да разпределим спържата в няколко буркана и да ги залеем отгоре с разтопена на водна баня свинска мас. Така приготвената спържа е препоръчително да се стерилизира поне за около 30 минути.
И стегнат ли студове, бъркате в килера и вадите бурканче спържа. Запържвате до омекване нарязан праз, добавяте от спържата, по желание чуквате отгоре някое яйце и хапвате с наслада.
Коментари
В някои райони, всички съставки се пържат, започвайки от тлъстото месо(Радомирско). Някъде добавят на финала праз лук, чувал съм и за кромид, както и натрошени сухи люти чушки(Шопско). Съхранявали са спържата, в глинени гърнета, в избите, на студено.