Есента е сезонът, през който можете да намерите на пазара най-голямо разнообразие от зеленчуци. Обичайно около Архангеловден се приготвят туршиите и киселото зеле, защото става по-студено и няма опасност от прекалено бързо втасване на зимнината, така характерно при по-топлото време.
Когато зеленчуците в туршиите ферментират, стават много полезни поради съдържанието на витамини и пробиотици в тях.
Зеленчуците в туршиите не трябва да съдържат пестициди и да бъдат отглеждани с изкуствени торове.
Рецептите за туршии са разнообразни - от царска туршия, ловджийска туршия до сурова рязана туршия и др. Всички те се приготвят по стар български обичай в България.
Рецептата за сурова туршия обикновено съдържа разнообразие от зеленчуци, като основно се използват червени (зелени) чушки или камби, моркови, карфиол, целина с листата, зелени доматчета, хрян на вкус, а за саламурата - оцет, вода и сол.
За направата на сурова туршия може да използвате всички видове чушки - чорбаджийски, люти чушки, камби, Сиврия, обикновени пиперки - зелени и червени и т.н.
Или по-точно:
Червени чушки - 4 кг, може и камби
Моркови - 1 кг
Карфиол - 2 кг
Целина с листа - 2 глави
Зелени доматчета - 2 кг
Хрян на вкус
За саламурата:
Оцет - 500 мл
Вода - 700 мл
Сол - 100 г
Втасването става за три-четири седмици, а при по-топло време протича по-бързо. По време на ферментацията бурканите се държат на хладно, но не и на отрицателни температури.
Коментари