Gotvach.bg»Съвети»Как се прави дюлева ракия?

Как се прави дюлева ракия?

Как се прави дюлева ракия?

Темата за дюлевата ракия е винаги актуална. Тя е много по-рядко срещана, но въпреки това много ценена. Майсторите на този вид ракия са сърбите и някои други балкански народи. Дюлевата ракия се смята за подходяща за много голяма част мезета, затова тя е една от най-търсените видове ракия.

Тя се търси и цени не само в Сърбия, но и по целия свят. Макар и по-рядко, качествена дюлева ракия може да бъде намерена по рафтовете с алкохол, както и от домашни производители. Въпреки че дюли се намират все по-рядко, все още има хора, които я приготвят.

Защо дюлевата ракия е специална

Това, че тази ракия е изключително търсена, неизменно води до не особено приятни последици. Тези последици се състоят в това, че този вид ракия е една от най-фалшифицираните ракии.

На пазара 95 % от наличната ракия е фалшива. Шансът да намерите истинска ракия от дюли, а не такава, която е направена от ябълки или грозде и в нея е добавен дюлев дестилат, е минимален. Истинската дюлева ракия е много скъпа и се предлага само в най-изисканите ресторанти, специални магазини или от производителите.

Както знаете, в дюлите има много малко съдържание на захар. Затова сигурно се питате дали да добавите и колко захар трябва да сложите, ако решите да правите ракия от дюли. Има мнения, че добавянето на захар в производството на дюлева ракия е немислимо, защото това ще развали нейния вкус и качество.

Производството на дюлева ракия обаче е изключително трудно без добавянето на захар, защото без нея достигането на висок алкохолен градус е много трудно, дори невъзможно. Каквото и количество плод да сложите и колкото и той да е узрял, вероятността да не достигнете високи алкохолни градуси е голяма. Трудността при приготвянето на дюлева ракия всъщност е да се добие достатъчно разтворима захар, за да може да се получи ферментация.

Основни начини за правене на дюлева ракия

Това, което трябва да знаете, ако искате да си приготвите този вид ракия, е следното:

- Трябва да се използват ензими, които да помогнат за получаването на разтворима захар. Ако имате опит, трябва да знаете какъв вид и какво количество ензими да използвате;

- Дюлите трябва да се надробят на много ситни парченца, като целта отново е да се получи разтворима захар, за да ферментират;

- Получената каша от дюли се загравя на много висока температура, като трябва да кипне - това е много скъп и сложен метод. Трябва да знаете как да го направите, защото той крие доста рискове. Също така за неговата направа ще ви трябва допълнителна апаратура и пари, за да си я набавите.

- Трябва да имате дюлев дестилат, малко количество от който се добавя към кашата от дюли, докато тя ферментира, което помага в последствие алкохолният градус да бъде увеличен. Това обаче също е доста сложен и скъп процес, който е и труден за прилагане, и затова се прави рядко, защото повечето хора нямат нито опит, нито знания как да го направят. Рискът при този процес е ферментацията да бъде прекъсната преждевременно;

- Дестилацията на ракията от дюли е доста специфичен процес, защото кашата, която трябва да се дестилира, е много гъста. Както и при другите видове ракия, така и при дюлевата, дестилацията става в казани, които използват пара, за да се нагряват. Трябва също всички съдове за дестилация да са много добре почистени, за да се избегне рискът от ароматизиране с други миризми и вкусове от варенето на други видове ракия.

Отлежаване на дюлева ракия

Ракията от дюли реагира добре на отлежаване, също така е много приятна и свежа на вкус. В последно време се търси добре отлежала ракия от дюли. Като се има предвид колко е трудно да се намери истинска ракия от дюли, всички производители търсят начини тя да бъде продадена по-бързо, за да могат да си върнат парите, вложени в нейната направа. А ето и какви мезета са подходящи за този вид ракия:

- Солен телешки бут;

- Сушен свински врат;

- Отлежали сирена, като например запечено козе сирене с мед;

- Маслини;

- Карпачо;

- Гъши дроб.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати