Има различни тънкости, които е добре да знаете, ако сте решили за правите домашни компоти. Неправилното консервиране и консумирането на развалени компоти може да има много тежки последици за здравето.
Една от тънкостите, когато правите компот, е да не сипвате суха захар върху плодовете, а да ги заливате със захарен сироп. Сиропът трябва да е горещ. Водата не трябва да е студена.
При стерилизиране на плодове микробите се унищожават при нагряване до 75 - 100 градуса. При тази висока температура се получава вамуум и бурканите се затварят много плътно, което пречи бактерии да навлизат отвън.
Основните стъпки при затваряне на компоти са:
Винаги избирайте плодове, които са напълно здрави, качествени и набрани скоро. Пригответе си плодовете, които имате намерение да консервирате в същият ден. Чистотата е от особено значение при затварянето на компоти.
Плодовете трябва да измиете и почистите идеално. Същото се отнася и за бурканите и всички съдове, които ще използвате. Бурканите и капачките измийте с вода и препарат за съдове и оставете на изсъхнат. Бурканите подберете добре. Трябва да бъдат здрави и от дебело стъкло, за да не се спукат при преваряването.
Капачките трябва да са здрави, с добро уплътнение, за да прилягат идеално на бурканите. Най-добре е да използвате нови капачки всеки път, когато затваряте компоти. Преди да затваряте бурканите е добре да изварите капачките за пет минути и да ги оставите в горещата вода, докато дойде моментът да ги използвате.
Приготвените плодове изсипвайте в бурканите с широка фуния. Уверете се, че ръбът на бурканите е чист преди да затворите буркана. Ако има нужда, забършете със суха кърпа. Ако има хранителни остатъци по ръба на буркана, това ще доведе до плесен и развиване на бактерии в затвореният буркан.
Ако бурканът е с кръгъл отвор, го напълнете с плодовата смес до долният ръб на гърлото. Ако бурканът е с друга форма, пълнете до 2 сантиметра преди ръба. Докато пълните бурканите, се старайте сместа да се разпределя равномерно. Леко можете да потупвате буркана върху мека кърпа. Капачката затворете като притискате.
В подходящ съд за варене подредете бурканите върху кърпа. Това ще им попречи да се удрят в дъното и да се спукат по време на варенето. Водата трябва да покрива изцяло бурканите.
Температурата на водата е задължително да е същата като температурата на съдържанието на бурканите. Ако съдържанието на бурканите е топло и водата трябва да е топла и обратното.
Трябва да спазвате точно рецептата за варенето и температурата. Времето за варене се засича от момента на загряване на водата до необходимата температура. Поддържайте температурата постоянна от момента на достигането й. В
Когато приключите с варенето, веднага извадете бурканите и ги поставете обърнати с капачката надолу на равна повърхност. Ако ги оставите да изстиват във водата, ще намалите трайността на компотите. Оставете бурканите настайна температура и покрийте с кърпа. Бурканите трябва бавно да изстиват, за да не се спукат.
Прегледайте капачките и ако има надигната капачка отделете бурканът, тъй като това означава, че не е херметически затворен. Съдържанието трябва да се консумира веднага и не може да престоява.
Бурканите е добре да съхранявате на тъмно, сухо и прохладно място. Периодично проверявайте за надигнати капачки и мехурчета в бурканите. Ако забележите нещо нетипично, най-добре е да изхвърлите съдържанието на развалените буркани.
Коментари