През последните години се увеличава броя на ГМО плодовете, които присъстват на трапезата ни. По данни на различни организации близо 80 процента от храните, които слагаме ежедневно на масата си, са генномодифицирани и съдържат ДНК променени съставки, което би могло да окаже влияние върху здравето ни.
Има няколко причини за генетичното модифициране на плодове. Обикновено до него се прибягва с цел увеличаване производителността и добивите на продукция, увеличаването на добитото количество, увеличаване на устойчивостта на сортовете на вредители и климатични промени, както и намаляване на времето за отглеждане.
Но тогава как да различаваме ГМО плодовете от органичните плодове, отглеждани от обикновените стопани. За съжаление генномодифицираните плодове изглеждат много по-добре от онези, които се отглеждат в естествена среда.
ГМО плодовете имат хубав, безупречен цвят, равномерна големина, нямат дефекти, натъртвания и не се развалят дълго време. Те са по-едри и определено имат по-хубав търговски вид.
Разбира се, в някои страни съществуват законови изисквания, които да задължават производителите на ГМО продукти да обозначават продукцията си, но в България няма въведени такива.
В световен мащаб генномодифицираните храни, в частност генномодифицираните плодове трябва да са ясно обозначени на т.нар. PLU-код, който се слага основно на плодовете и зеленчуците в насипно състояние.
Продуктите, обозначени с 4 цифрен код, който започва с цифрите 3 или 4, не са ГМО, но са отгледани с помощта на изкуствени торове и пестициди. Петцифрен код, който започва с цифрата 9, означава, че храната е органична и е отгледана без каквито и да било химикали, пестициди и геннетично модифициране.
ГМО продуктите се обозначават с петцифрен код, който захочва с цифрата 8. Най-често обект на геннетично модифициране са ябълки, праскови, грозде, боровинки, череши и др.
Коментари