Кафето е една от най-консумираните напитки по света, редом с чая. Около ползите и вредите от консумацията на кафе му се въртят много митове и тук ще развенчаем някои от тях. Интересно е, че повече познаваме вредите, отколкото полезното му влияние върху човешкият организъм.
Разбира се, винаги прекомерната употреба на която и да е субстанция, може да доведе до негативни последици за здравето и организма на човек, затова тук ще говорим за една събираща се в рамките на нормалното консумация - до две кафета дневно.
Приемано в такива умерени количества, кафето не само че не вреди, то носи много ползи за нашия организъм. Една от тях е подобряването на стомашните дейности или казано с други думи - кафето разхлабва.
Как се случва това и дали е случайно, че почти в цял свят тази напитка се предлага след обилен обяд или вечеря? Разбира се, не е случайно.
Кафето ускорява обмяната на веществата и това е безспорно доказан факт. Виновникът за това е кофеинът, той стимулира стомашните сокове и слюноотделянето, с което спомага за по- бързото обработване на приетата храна.
Кофеинът спомага за освобождаването на ензимите на панкреаса, които се съдържат в панкреатичният сок. Това са храносмилателни ензими, те се стимулират и обмяната на веществата се ускорява- оттам и имаме усещане, че ни разхлабва.
Освен това по този начин се освобождаваме от токсини по естествен и бърз начин, а митът че е обратното и кафето е токсично, е напълно грешен.
Въпреки всичко е добре да не се пие на гладно, защото има хора, които не са толерантни към кофеина или други съставки, които се съдържат в кафето. Ако имате гастрит е добре е да се консултиране с лекар, който да определи вашата толерантност към иначе така полезната напитка.
Други благотворни действия, които притежава кафето е диуретичния му и антиоксидантен ефект.
Кофеинът също така е мощен стимулатор на нервната система и подобрява умствената дейност и концентрацията, така че няма причина за да не се насладим на чашка от тази живителна течност още сега, като разбира се винаги се придържаме към нормалната дневна доза.
Коментари