На външен вид бамята е подобен на заострена зелена шушулка с конусна форма. Когато нарежете бамята, се откроява лепкав сок, който служи като естествен сгъстител за супи и сосове. Той е полезен за страдащите от гастрит и язви. Зеленчукът расте само в страни с топъл климат.
Плодовете на бамята се ядат както пресни /например в салата/, така и варени, задушени, пълнени, пържени, консервирани, а също така се използват за приготвяне на супи и сосове.
Суровата бамя се добавя към салати, също се маринова и пържи. Добре върви с домати, лук, царевица, чушки и патладжан.
Важно е да се знае - в кулинарията се използват само млади, не напълно узрели плодове с дължина до около 10 см и не по-стари от 5 дни от момента на откъсването.
Бамята помага при хронична умора, депресия и тежки физически натоварвания, както и при различни респираторни заболявания.
За да не бъдат хлъзгави и мъхести шушулките на бамята, е необходимо почистената бамя да се напръсква с гроздов оцет за 1 час, да се изплакнат и са готови за термична обработка.
Много е важно да се обърне внимание на предварителното готвене на продукта. Тънките косми, покриващи кожата, трябва да бъдат почистени. Ако това не е направено, ястието ще бъде горчиво. Влакната от повърхността на бамята заедно с кожата ще бъде много по-лесно да се премахне, ако залеете зеленчука с вряла вода.
Изчистени и измити пресни зеленчуци бамя сложете в осолена и подкиселена с оцет вода. Варете бамята 15-20 минути.
Изцедете водата, сложете половината шушулки в намазнена тавичка или огнеупорен съд, покрийте със слой нарязан лук, запържен с масло, и отгоре поставете останалата бамя.
Изсипете разбити яйца с мляко и сол и печете лесната бамя на фурна до златисто кафяво. Сервиране, като гарнирате със зелена маруля.
Коментари