Майорана (Origanum majorana) е медицинска билка и подправка в кулинарията. Родственица е на ригана и споделя с него някои прилики, но си има и своите специфични и уникални качества.
Изсушената майорана е по-ароматна и силна отколкото когато е прясна, по тази причина билката най-често се използва в сушен вариант.
Майорана се събира в началото на лятото, когато е готова да цъфне с нейните бели или бледорозови цветове. Стръкчетата се отрязват най-добре преди обед, когато е слънчево, и веднага се прибира да се суши на сенчесто и проветриво място при температура не по-висока от 40 градуса и липса на влага.
Не трябва да стои на купчинки, а да е добре разстлана върху чисто платнище или завързана на снопчета от по 10 стръка и окачена да виси свободно.
Сушенето на майорана отнема различно време според температурата и климатичните условия (от 8 до 14 дни), лесно се установява кога е готова, като с пръсти се втриват листенца и цветчета и те трябва да се ронят.
Сушената майорана се съхранява в добре затворени съдове.
Приложението на майорана в природната медицина е както вътрешно - за отвари и чайове, така и външно - за мехлеми и компреси. Тя съдържа ценни есенциални масла, сред които oleum majoranae, богата е на танини, каротени и витамин C.
Чаят от сушена майорана действа успокояващо на нервната система, има тонизиращо действие за стомаха, елиминира газове, спазми и тежест след обилно хранене, както и притежава лек седативен ефект.
Няма как да не споменем и за качествата и на майораната като афродизиак.
Чай или отвара от майорана се приготвя с 1 ч.л. от нея на 1 ч.ч. вода.
За външно приложение можете да използвате майорана за успокояване на ревматоидни болки, чрез налагане на компрес или като си приготвите чуден мехлем.
За целта разтопете на водна баня 1 кг свинска мас и сложете 200 г от сушената майорана. Оставете за 30 минути и разбърквайте периодично, след това захлупете съда с капак и оставете да престои една нощ.
Преди да използвате, отново загрейте на водна баня, този път за 1 час, и тогава прецедете и напълнете в бурканчета. Съхранявайте ги добре затворени херметически и ползвайте мехлема, когато имате ревматични болки.
В кулинарията майорана се използва като ароматна подправка за супи, сосове, меса, риба, зеленчуци.
Тя се комбинира чудесно със други подправки като дафинов лист, магданоз, розмарин, мащерка и салвия.
Вижте още здравословни ползи от майораната, както и за кои ястия майораната е подходяща.
Коментари