Силиций

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Силиций

Силицият е вторият най-често срещан елемент на планетата след кислорода. Това е изключително важен за организма минерал, който присъства в човешкото тяло основно под формата на силанат и силициева киселина.

Ползи от силиций

Основната функция на силиция е на структурен елемент. Стареенето на клетките в организма се свързва с дефицит на силиций, който отговаря и за метаболитните процеси в тялото. Това означава, че без силиций няма тъканна здравина и еластичност.

Силицият е изключително важен минерал за имунитета. Уникалното при него е, че той успява да улови различните болестотворни патогенни микроорганизми, бактерии, вируси и гъбички и успешно да ги изведе извън организма. Невероятен факт е, че той има избирателна функция – това означава, че улавя и извежда само вредните бактерии, оставяйки в тялото полезните бактерии.

Поддържането на достатъчно силиций в организма означава, че при най-лекия симптом за поява на опасни микроорганизми той ще реагира и възможността от разболяване е много малка.

Силицият е антагонист на калция, което означава, че при липсата на силиций следва калциране в тялото. Изключително важно е да се следят нивата на силиций в тялото, защото няма орган, тъкан или система, в която той да не взема участие.

Бременните жени, кърмачките и малките деца се нуждаят от по-високи нива силиций от останалите хора. В подрастващия организъм, където тепърва се изграждат най-важните му системи, осигурява връзката между мозък и тяло, силицият игра много важна роля. Той контролира правилното израстване и развитието на човека. При дефицит на силиций се получават проблеми с костния апарат, сърдечните клапи, сухожилията, зъбите, ендокринните жлези и др.

Силиций

Органите, които поддържат най-високи резерви на силиций в тялото са сърцето, лимфните възли и щитовидната жлеза. При здравословен проблем силицият прогресивно изчерпва своите резерви, поради което е важно хората, които по-често боледуват или имат хронично заболяване, да си набавят системно силиций.

През далечната 1912 година немски лекар установява, че силицият има способността да възпрепятства развитието на атеросклероза. 40 години по-късно се посочват факти, които потвърждават, че при болните от атеросклероза се наблюдават по-ниски нива на силиций в стените на кръвоносните съдове.

Следващото полезно действие на силиция е, че той оказва влияние върху проводимостта на нервните влакна и отговаря за функциите на някои мозъчни структури. Той захранва с енергия онази част от мозъка, която отговаря за контрола и координацията в пространството. Поради тази причина бързата умора, общата слабост, разсеяността и раздразнителността могат да бъдат симптоми на т.нар. силициева анемия.

Според много съвременни учени процесът на остаряване на човека до голяма степен се дължи на дефицит на силиций. С напредването на възрастта количеството на този елемент в организма на човек намалява. Това е необратим процес, но чрез прием на хранителни добавки към храната е възможно да се преодолее недостигът.

Според някои данни силицият участва активно в метаболизма на редица жизненоважни минерали като калций, калий, фосфор, цинк, флуор, сяра и др. Установено е, че той играе много важна роля във въглехидратния, липидния и белтъчния метаболизъм, както и в синтеза на много важния белтък – колаген, който в голяма степен определя състоянието на косата, кожата, ноктите, ставите, сухожилията и др.

Дефицит на силиций

Дефицитът на силиций е състояние, което се характеризира с намалено ниво на силиций в организма. Симптомите, които могат да насочат към наличието на силициев дефицит, са постоянна умора, разсеяност, изтъняване на косата, чупливи нокти, преждевременно състаряване на кожата, твърде слаба или недоразвита костна система.

Причини за силициев дефицит

Силициев дефицит

Дефицитът на силиций се появява обикновено поради неадекватно нисък хранителен прием. В развитите страни най-честите причини са хроничен алкохолизъм и тежки случаи на анорексия.

Рискови фактори

Бременните жени и тези, които кърмят, са изложени на риск от развитие на дефицит на силиций. Хората, които имат лоша диета или страдат от анорексия, също могат да развият дефицит на силиций.

Излагането на някои неблагоприятни условия водят до дефицит на силиций. Те включват: злоупотреба с алкохолни напитки, тютюн (никотин), напитки от кола, повечето безалкохолни напитки (различни от натурални сокове), кафе и чай (с кофеин и без кофеин), шоколад (какао), неорганична минерална вода, замърсени въздух, рафинирана захар и рафинирани заместители на захарта, преварени храни, рафинирани и преработени храни, полиненаситени мазнини, излагане на радиация, микровълнови храни, синтетичен естроген, противозачатъчни хапчета, повечето лекарства с лекарства.

Симптоми на силициев дефицит

Дефицит на силиций може да бъде открит, когато настъпи влошаване на кожата, косата и ноктите.

- Косата става чуплива, губи блясъка си и пада;

- Ноктите са чупливи;

- Кожата става по-тънка;

- Появяват се бръчките;

- Човекът наблюдава по-бавно зарастване на рани;

- Тъй като силицият действа срещу оксидативния стрес, неговият дефицит може да ускори атеросклерозата на артериите и да увеличи риска от заболявания на сърдечно-съдовата система, особено коронарна болест на сърцето;

- Костният метаболизъм се влияе от нарушената минерализация и от остеопорозата. Костите са по-слаби и се чупят по-лесно;

- Наблюдават се също умора, загуба на апетит и промени в настроението;

- Силицият вероятно може да предотврати болестта на Алцхаймер, така че дефицитът на силиций може да доведе до когнитивно увреждане;

- Може да се появи нарушение на съня (безсъние);

- Нарушения на храносмилането и стомашни болки;

- Проблеми със зъбите и венците.

Лечение на силициев дефицит

Пълнозърнест хляб съдържа силиций

Повишеният прием на силиций с храна или приемане на хранителни добавки може да разреши проблема, въпреки че не се препоръчват твърде високи дози силиций. Силицият се съдържа в растенията, особено в ябълките, зърнените храни, ядките, портокалите, краставицата, тиквата, рибата, нерафинираните зърнени храни, овеса, бадемите, лука и морковите. Силиций се съдържа и в някои билки като бреза, черен кохош, черен орех, целина, женшен, хвощ, коприва, грозде орегон, магданоз, мента, шипки и мащерка.

Източници на силиций

Храните, които са най-добър източник на силиций: са цвекло, камби, люцерна, сол, пълнозърнести продукти, зеленолистни зеленчуци и хвощ.

Други много добри източници на минерала са ябълки, риба, мед, тиква, краставици, лук, моркови, бадеми, овес, портокали, сурово зеле и фъстъци. Интересен факт е, че по-високи силициеви нива са концентрирани в твърдата вода и сравнително по-малко в меката.

Калият, манганът, магнезият, борът и калцият спомагат за ефикасното използване на силиция от организма. За да бъде един човек здрав и с достатъчно високи нива силиций в организма, той трябва да се храни пълноценно и разнообразно.

Най-богатите на силиций храни

1. Зелен боб

Зеленият боб е източник на силиций

Зеленият фасул е сред най-богатите на силиций зеленчуци. Една чаша съдържа около 7 милиграма силициев диоксид, което се равнява на около 25% до 35% от приема на силициев диоксид средно при американците.

2. Банани

Що се отнася до плодовете, бананите са един от най-добрите източници на силициев диоксид. Средно обелен банан има 4.77 милиграма силициев диоксид.

3. Листни зелени

Много различни видове листни зелени зеленчуци са източници на силициев диоксид. Порция спанак от 2 супени лъжици съдържа 4, 1 милиграма силициев диоксид.

4. Кафяв ориз

Въпреки че всеки вид ориз съдържа силициев диоксид, кафявият ориз има най-голямо количество. Три препълнени супени лъжици съдържа 4, 51 милиграма силициев диоксид.

5. Зърнени култури

Две супени лъжици овесени трици имат 3, 27 милиграма силициев диоксид.

6. Леща

Лещата е богат на протеини зърнен продукт, който е добър източник на силициев диоксид. Червената леща има най-много силициев диоксид, като 1 супена лъжица съдържа 1, 77 милиграма.

7. Бира

Бирата съдържа повече силициев диоксид на чаша, отколкото всяка друга храна или напитка. Силициевият диоксид се получава по време на процеса на варене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес