Съвсем незаслужено сланината е вече забравен гост на нашите трапези. Навремето бабите и дядовците ни са я ползвали за мезе, за мазнина, в която задушавали и пържели ястията. Да сънуваш сланина се смята за добър знак – ще имаш богатство и здраве.
А на днешната дата 8 декември се отбелязва Ден на сланината, така че нека поговорим малко повече за това все още доста любимо на нашенеца мезе.
Сланината не е била популярна единствено в топлите страни, където бързо се разваляла. Нискокалоричните диети, оформящи тънки талии, изпратиха в списъка със забранени продукти и сланината.
Мит 1 - От сланина се пълнее
Сред най-големите митове за сланината е, че от нея се напълнява. Килограми се качват но не от сланината, а от количеството, което е погълнато. Ако вие водите заседнал начин на живот, 10 г сланина дневно са ви достатъчни.
Истинската сланина е подкожната мазнинка, която обикновено се продава направо с кожичката. Най-полезната сланина е солената, която може да се овкуси с чесън или червен пипер.
Мит 2 - Сланината е тежка храна
Вторият мит гласи следното – сланината е тежка храна. Това обаче не е съвсем така. Хората, които имат здрави стомаси, добре усвояват истинската сланинка.
Най-ценни за човешкото тяло са мазнините, които се разтопяват при температурата на тялото ни, т.е. около 37 градуса. Начело на списъка на тези мазнини е познайте кой? Сланинката.
При нарушения, свързани с жлъчката, лекарите препоръчват да не се консумира сланина.
Мит 3 - Сланината е само мазнина
Третият мит е, че сланината е само мазнина. И това не е така, защото тя е пълна с биологично активни вещества. Сред тях е полиненаситената арахидонова киселина. Тя се среща много рядко и напълно отсъства в растителните масла. Тя е много полезна за сърдечния мускул, без нея не могат да работят добре хормоните, имунните реакции и холестероловият обмен.
Освен това сланината съдържа и други незаменими мастни киселини. Това са линолевата, линоленовата, палмитиновата и олеиновата киселина.
Да не забравяме и мастноразтворимия витамин А, както и витамин D, витамин Е и каротин.
Биологичната активност на сланината е пет пъти по-висока от тази на маслото.
Мит 4 - Сланината носи страховит холестерол
Последният мит е, че сланината е страшен холестерол. Той присъства в нея, но дори по-малко, отколкото в кравето масло. Последните проучвания доказват, че количеството на холестерол в кръвта и тъканите зависи от холестероловия обмен.
Коментари