Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да осоляваме сланина

Как да осоляваме сланина

редакция:
Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
Паприкована сланина
Снимка: Десислава Дончева

Сланината, за която доскоро се говореше, че е вредна, съдържа много полезни вещества. Едно от тях е арахидоновата киселина, която е важна за клетъчната и хормоналната активност.

Сланината съдържа витамини А, Е и D. Осолената сланина е много вкусна, особено през зимните дни, когато след разходка на свеж въздух похапваме тънки резенчета сланинка, която се топи в устата.

Има много рецепти за солене на сланина, като най-лесната е да се поръси сланината със сол, да се натъпче солта навътре с пръсти, да се увие парчето с намаслена хартия и да се остави на студено.

Когато избирате сланина за осоляване, трябва да купите висококачествен продукт, тъй като той ще се приготвя само с помощта на сол.

Прясната сланина е мека и еластична, без четина. Кожичката трябва да е тънка, мека, жълто-бяла. Самата сланина трябва да е снежнобяла или леко да розовее.

Осолена сланина

Ако натиснете прясната сланина с пръст, ще остане вдлъбнатина, а ако натиснете стара сланина, вдлъбнатината ще изчезне веднага.

След като осолите сланината, отрежете малко парче от нея, което съхранявайте в хладилник, останалата част съхранявайте във фризер, увито в намаслена хартия и след това в целофан.

За да осолите сланина, един килограм сланина се измива добре със студена вода и се подсушава. Парчето се слага в стъклен или емайлиран съд. В него се втриват различни подправки по вкус – това може да са дафинов лист, чесън, черен или бял пипер и дори някои по-екзотични подправки.

В отделен съд се кипват литър и половина вода и в нея се разтваря 1 препълнена чаша сол. Охлажда се и се залива сланината. Оставя се два дни на стайна температура и се прибира в хладилника за още 4 дни. Така приготвена, сланината може да се съхранява и направо в саламурата.

Сухият начин за осоляване също прави сланината много вкусна. Сланината не се измива с вода, а се изстъргва от всички страни много добре с остър нож.

Парчето се натрива със сол от всички страни. Не трябва да се притеснявате, че ще пресолите сланината – ако солта е много, тя просто няма да я поема.

По същия начин може да осолите сланина, предварително нарязана на кубчета. Тогава всяко кубче се осолява. След осоляването сланината се натрива с черен и червен пипер и с нарязан на ситно чесън.

Подготвена по този начин, сланината се завива в намаслена хартия и се оставя във фризера. След една седмица сланината може да се консумира.

Разгледайте още тези рецепти за приготвяне на домашна сланина или вижте тези съвети при приготвянето на сланина, или пък научете как се овкусява сланина.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest