Всички знаем онези симпатични малки шишенца, наредени по рафтовете на дрогериите и аптеките. Те са масла с всякакви имена и всякакви причудливи ползи, повечето от които все още са неизвестни. През последните години популярни стават бадемовото, кокосовото, какаовото масло.
А чували ли сте за масло от босилек? Ако не сте, то е време да разберете какво точно представлява то и какви са големите тайни, които малкото шишенце крие.
Маслото от босилек спада към групата на етеричните масла. Както останалите от тази група, и това носи силен аромат на босилек, който няма как да бъде сбъркан. В миналото са се използвали като лекарства, но днес имат най-различни функции – много използвани са в козметичната индустрия; съдържат се в сапуните, шампоаните, лосионите за тяло; използват се в кулинарията; масла можете да добавяте в кремовете си за лице и дори в гримовете, за да ги обогатите. През последните години популярност набира и ароматерапията. В основата й са именно етеричните масла.
Маслото от босилек се използва още от древността. Тогава то се е славело с терапевтичните си свойства. И до днес продължава да се използва както в Аюрведа, така и в западната медицина.
Доказано е, че е полезно за отделителната система и има стимулиращ ефект върху целия метаболизъм. Справя се с подуването. Опитайте да разтриете корема си с три капки от него, смесено с чаена лъжица зехтин. А две капки масло от босилек, приемани заедно с лъжица мед, се грижат за чревната флора.
Ползва се за лечение на настинки и помага при спазми, дори менструални. С него може да лекувате още и бронхит, синузит, някои специалисти го препоръчват и при астма. Как да се приема – разтворете 5 капки в чаша гореща вода.
Можете да го използвате и за промивка на рани. Заради противовъзпалителните си свойства помага и в лечението на инфекциозни болести и дори цистит.
Маслото от босилек премахва тревожността и елиминира стреса; помага още и за състоянието на кожата и косата ни; подобрява циркулацията и предпазва от хипертония, аритмии и артериална склероза.
Как да познаете истинското масло от босилек – освен специфичен аромат, то има и специфичен сламен цвят.
Коментари