Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Колко боровинки да похапваме дневно и защо са толкова полезни?

Колко боровинки да похапваме дневно и защо са толкова полезни?

ЕлиЕли
Помощник Готвач
412499
Колко боровинки да похапваме дневно и защо са толкова полезни?

Боровинките са малки плодове, които са богати на множество витамини, сред които са витамин B1, витамин B2, калций, желязо, калий и множество други.

Освен всичко това те съдържат и огромни количества антиоксиданти, което води до намаляване на опасността от сърдечно-съдови заболявания, увеличават кръвния поток и по този начин подпомагат циркулацията на кръвта, помагат и при превенцията на рака на дебелото черво.

Това е само една малка част от ползите от боровинките, но по-надолу в статията ще разгледаме и други. Има няколко вида от тези малки и полезни плодчета - черни, сини, червени боровинки.

Всички тези ползи от този прекрасен плод ни говорят, че редовната му употреба няма да ни навреди. Редно е да се похапват между 120-150 г боровинки в ежедневието. Препоръчват се сините или черните боровинки.

Редица проучвания и изследвания за ефекта на боровинките, направени в Англия, показват, че те помахат на хората да се отърват от излишните килограми. Сред изследваните лица са хора с наднормено тегло, които имат проблеми с високото кръвно налягане, високата кръвна захар и сърдечно-съдови заболявания.

Благодарение на ежедневната консумация на боровинки и полезните им съставки, се подобрили показателите на сърцето, нормализирали се кръвното и високата кръвна захар.

Боровинки

Друга полза от боровинките е, че те могат да се използват като естествен оцветител или т.нар. хранителна боя. Защо да даваме пари за "безвредните" бои и оцветители, когато можем да използваме нещо от природата.

Вече разбрахме какви са ползите от боровинките, а сега ще разберем и защо да ги използваме и за оцветител!

Има много и най-различни видове и цветове хранителна боя - син, червен, зелен, оранжев, жълт, индрише много други. Това, което не ни казват производителите обаче, е свързано с негативния им ефект върху организма. Много от тези оцветители са забранени за разпространение и продажба в САЩ, Англия, Франция, Швеция и редица други европейски страни. И затова, разбира се, има основателни причини.

Някои от тях са много опасни - спомагат за развитие на тумори като рак на дебелото черво, рак на щитовидната жлеза, тумор на пикочния мехур, тумор на мозъка и други. Освен тумори те могат да пробудят и екземи, алергични реакции и астматични пристъпи и редица други негативни ефекти върху организма и тялото ни.

Ето защо вместо изкуствени бои можем и трябва да използваме даденостите от природата. Заменете ги с естествените бои, които можем да получим от боровинките, червеното зеле, спанака, цвеклото, копривата, морковите и много други плодове и зеленчуци.

Смути с боровинки

Както вече знаем, боровинките са плодове, които растат на храсти. За жалост трудно можем да си ги отгледаме, защото те обичат по-високи планински места и растат на площ над 1000 м надморска височина. Когато си намерим или купим обаче, трябва да знаем, че плодът не трябва да изглежда лъскав.

Трябва да изглежда прашен, защото това показва, че е свеж и със запазени качества. Когато се приберем обаче, задължително трябва да отмием този "прах" от боровинката, преди да я консумираме.

С 1 чаша свежи боровинки може да си приготвим невероятни рецепти като:

- сладкиши с боровинки;

- палачинки с боровинки;

- всички десерти с боровинки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest