Мазнините са основно хранително вещество в продуктите, наред с протеините и въглехидратите. Те имат съществено значение за жизненото развитие на всички клетки. Участват във важните за имунната система процеси; в сливането на хормоните, които регулират кръвното; подпомагат кръвосъсирването; поддържат нервната система и други жизнени функции.
Месата, млечните храни и яйцата са основен източник на мазнините в храненето на хората от развитите страни. Плодовете, зеленчуците и зърнените храни са по-бедни на мазнини.
Наситените, ненаситените и трансмазнините представляват трите вида, на които делим всички мазнини. Сред тях наситените мазнини се отличават като едни от вредните, защото повишават лошия холестерол в кръвта. Оттам нараства рискът от сърдечни болести и дори рак. Затова се обръща внимание на необходимостта те да се употребяват внимателно в дневното хранене.
На нормална температура всяка наситена мазнина е в твърдо състояние, подобно на восък. Продуктите, които имат завишени количества на наситени мазнини, са: свинската мас, маслото, пълномасленото мляко, сметаната, всички твърди сирена, червените меса и продуктите от тях, палмовото масло и кокосовото масло.
Тези храни пречат на всяко намерение за диетично хранене и затова трябва да се ограничи силно употребата им във всекидневието. Начините да се намали количеството мазнини, е като се купува по-крехко месо и се изрязват тлъстините от него. Процесът на топлинна обработка също е много важен. Приготвени на скара, варени или печени във фурна, както и задушени на пара, тези продукти стават по-диетични, отколкото ако са пържени в масло или приготвени със сметана.
Препоръчителното количество наситени мазнини за деня е 20 грама. В никакъв случай наситените мазнини не бива да бъдат заменяни с трансмазнини, защото те са още по-вредни за фигурата и направо опасни от здравословна гледна точка.
С най-много наситени мазнини се отличават 10 често използвани хранителни продукта
- палмовото и кокосовото масло;
- сушеният кокос за бисквити и сладки;
- маслото;
- тъмният шоколад;
- рибената масло;
- кашкавалът и сиренето;
- ядките и семената;
- преработените меса под формата на пастети и колбаси;
- битата сметана;
- претопените животински мазнини.
Някои от тях съдържат пет пъти повече наситени мазнини от нужната дневна доза. Затова се препоръчва ограничаването им, но не и пълното изключване от хранителната диета, тъй като те съдържат и полезни вещества като фибри, витамини, минерали, антиоксиданти, омега-3 мастни киселини.
Коментари