За да се намали рискът от сърдечносъдови заболявания, всеки лекар ще ви посъветва да избягване наситените мазнини. Всеки, без няколко британски медици.
Все повече привърженици събира тезата, че не мазнините са виновни за затлъстяването и сърдечносъдовите болести, а захарта. Мнението се подкрепя от водещи специалисти в медицината.
От десетилетия се провеждат изследвания, които така и не установиха взаимовръзката между наситените мазнини и работата на сърдечносъдовата система. Установено е също така, че смятаните за здравословни полиненаситени мазнини от своя страна не намаляват този риск.
Интересен е фактът, че маргариновата киселина от някои млечни продукти значително ограничава опасността от сърдечносъдови заболявания. А две наситени мазнини от животински продукти и соченото с пръст палмово масло имат минимална връзка с тях.
Така популярните омега-3 мастни киселини и омега-6 арахидонова киселина често се свързват със занижения риск от сърдечносъдови заболявания. Приемани под формата на добавки омега-3 и омега-6 мастни киселини като че ли нямат никакво въздействие.
Според британските учени сегашните препоръки за хранене имат нужда от пренаписване. Те са направили сборен метаанализ на данните от 72 изследвания от 18 държави, в които участие са взели общо 600 000 участници.
При обединяването на данните тенденции, които остават скрити при ограничени малки изследвания, ясно изпъкват. Основното е, че общото количество наситени мазнини няма никаква връзка със сърдечносъдовите заболявания.
Откритието дава повод за провеждането на редица нови проучвания, които ще дадат яснота за това кое ни вреди и кое ни предпазва от споменатите заболявания. То обаче не позволява безразборния и прекомерен прием на наситени мазнини под формата на маргарин, тлъсти меса, сладкиши и сирене.
Една от безспорно доказаните вреди на тези мазнини е тенденциалното повишаване на холестерола в кръвта, който е основен предвестник на коронарна болест на сърцето.
Коментари