Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Зърнени храни с желязо

Зърнени храни с желязо

Зърнени храни с желязо

Желязото е микроелемент, който има жизнено важно значение за транспорта на кислорода до всички органи и системи в тялото. В човешкото тяло се съдържа около 4 грама желязо. Когато нивото на микроелемента намалее, здравето ни е изложено на риск, защото говорим за анемия. Тя предизвиква умора, липса на концентрация, световъртеж, косопад, главоболие и депресия.

Лошата или оскъдна храна, недоброто усвояване на храната, както и различни инфекции в тялото са причина за дефицита на желязо. Кръводарителите също могат да изпаднат в такова състояние.

При различните възрастови групи, както и при специфични състояния като бременност съществуват различна необходимост от желязо, при децата и бременните жени то е най-голямо.

Специалистите по хранене препоръчват да се консумират храни, богати на желязо. Такива има сред всички групи хранителни продукти.

Триците съдържат желязо

Зърнените храни също спадат към добрите източници на необходимия ни микроелемент. Препоръчва се да се избират от пълнозърнестите. Овесените трици например носят 5.41 милиграма желязо при 100 грама хранителен продукт. Оризът, спелтата, пшеницата също са чудесни варианти за набавяне на желязо.

Известно е, че вегетарианците са по-предразположени към железен недоимък заради ограничението в разнообразието на храни, които консумират. Тези липси могат да бъдат запълнени с продукти като чията, амаранта и киноата. Тези зърнени храни с желязо са признати като суперхрани от специалистите по хранене и заемат челни позиции сред тези препоръчвани за всички продукти.

Традиционно за повишаване на хемоглобина се използват трици, овесени ядки и елда. Те съдържат витамини от група В и това подпомага по-бързото усвояване на желязото. За да се задоволи обаче напълно нуждата на тялото, специалистите по хранене препоръчват да се яде каша като гарнитура към мести ястия.

Елдата е източник на желязо

Желязото от ориза се усвоява по-бавно, затова за предпочитане да други зърнени култури пред него. Ръжта, овесът, ечемикът, просото са сред зърнените храни, заемащи челни позиции по отношение на съдържанието на желязо, веднага след пшеничните трици, които са безспорният водач в тази своеобразна класация.

Добре е да се избират зърнени храни с по-голяма съдържание на фибри и по-малко захар, за да се намалят калориите и да се осигури засищане за по-дълго време.

Ето и добри идеи за пълнозърнест хляб и пълнозърнест кекс.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest