Маслото или маргаринът може да се намери по-често в хладилника ви? Знаете ли каква е разликата между двете?
Един от най-популярните продукти, които редовно консумираме, е маслото. Маслото е направено от прясна или ферментирала бита сметана или директно от мляко. То е млечен продукт. Маслото съдържа и множество наситени мазнини, отговорни за кардиоваскуларните заболявания – в една лъжичка се има цели 35 калории. Тъй като холестеролът се съдържа в състава на този продукт, той е обвиняван за увреждане на организма. Но последващите проучвания потвърдиха, че само прекомерната консумация на масло може да има голям отрицателен ефект върху организма.
Дискусията относно хранителната стойност на маргарина и другите продукти за мазане е фокусирана главно в две посоки: общото количество мазнини и видовете мазнини (есенциални, ненаситени, наситени и транс-мазнини), които се съдържат в продукта. Обикновено хората сравняват предимствата при консумация на маргарин и масло. Повечето от тях забравят, че това са различни продукти, когато става въпрос за техните съставки, хранителен профил и ползи, които имат за човешкото здраве.
Маргаринът се прави предимно от растителни мазнини, които имат сходен, но и едновременно с това – различен химичен състав спрямо маслото. Следователно мазнините в него са ненаситени.
Поради факта, че маргаринът е създаден от растителни мазнини с по-течна форма, учените трябва да използват метод, наречен хидрогенация, за да втвърдят маргарина. В резултат на което се формират доста вредните трансмазнини. Те покачват лошия холестерол и намаляват добрия и увеличават риска от развиването на коронарна болест на сърцето.
Очевидни са предимствата на маслото макар и да съдържа наситени мазнини – маслото е естествен продукт от краве мляко, съдържащ витамин A и E, докато за маргаринът не можем да кажем същото.
Не е препоръчително обаче да прекалявате нито с маслото, нито с маргарина. Опитайте се да ограничите консумацията им или пък ги заменете със зехтин.
Коментари