Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Не купувайте хляб на филийки, ако искате да сте здрави

Не купувайте хляб на филийки, ако искате да сте здрави

EvgeniaEvgenia
Мастър Шеф
94229884
Не купувайте хляб на филийки, ако искате да сте здрави

Нарязаният хляб съществува от по-малко от век. Първите автоматично нарязани търговски хлябове са произведени през 1928 г. в Мисури.

Коричката на хляба е много важна за запазване на влагата и вкуса вътре в самото тестено изделия. След като се разреже кората, и двата важни фактора изчезват бързо. Машините за рязане на хляб преодоляха това неудобство, но като напълниха хляба с консерванти.

Ако се чудите как така нарязаният хляб в хранителните магазини е пресен и не мухлясва, въпреки че стои на рафтовете от седмици, отговорът е, че е пълен с консерванти и химикали.

Една от причините да не взимате този хляб е, че нарязаният хляб е маркетингов трик. Хората обичат да купуват нещо готово, защото това ги улеснява. Търговците се възползват от това, но такъв хляб не е по-добър, а е и по-скъп.

Нарязан хляб

Като цяло обаче, това не е основната вреда. Според диетоложката Олга Алемайкина филийките хляб също се обработват с консерванти, както споменахме по-горе - на базата на аскорбинова киселина и етилов алкохол. Оказва се, че нарязания хляб е нездравословен в този си вид продукт. Така се увеличават рисковете за здравето.

Нарязаните хлябове са доста търсени от купувачите. В действителност нарязаният хляб е много по-удобен за консумация, но според диетолозите е по-добре да не купувате такъв хляб.

Освен това за рязане на хляб в промишлен мащаб, ножовете на оборудването се смазват с масло. Така филийките не се слепват и изглеждат добре, но хляба става още по-вреден за организма.

Ето защо е по-добре да купувате цял хляб, който се приготвя в пекарна и има по-кратък срок на годност.

Експертите съветват още хлябът да се съхранява в хартия или увит в кърпа. Така се предотвратява плесенясването и хлябът остава мек за дълго време.

Какво съдържа нарязаният хляб

Разгледайте списъка на съставките на нарязания хляб, който е наистина впечатляващ:

- пшенично брашно;

- вода;

- високофруктозен царевичен сироп или захар;

- мая.

съдържа 2% или по-малко от:

- железен сулфат (желязо);

- витамини от група В (ниацин, тиамин мононитрат (B1);

- рибофлавин (B2), фолиева киселина);

- ечемичен малц;

- соево масло;

- сол;

- калциев карбонат;

- пшеничен глутен;

- витамин D3 ;

- калциев сулфат;

- оцет;

- хранителни вещества с дрожди (монокалциев фосфат, дикалциев фосфат, амониев сулфат, амониев фосфат и/или амониев хлорид);

- царевично нишесте;

- пшенично нишесте;

- соево брашно;

- суроватка;

- калциев пропионат (за запазване на свежест).

Не купувайте нарязан хляб

Сравнете със съставките в един автентичен занаятчийски хляб: вода, ръж, пшеница, сол, мая, ечемичен малц, подправки. Това е! Просто и естествено.

Киселината от ръжената закваска действа като естествен консервант и предпазва от мухъл.

Ако нарязването на хляб ви коства усилие, може би е полезно да знаете, че правите нещо добро за здравето си. С добър нож за хляб и правилната техника нарязването е лесно: режете внимателно напред-назад с меко натискане, нарязвайки филийки с дебелина около 1/2 сантиметра.

За хляб с истински вкус разгледайте нашите рецепти за:

- селски хляб;

- хляб в хлебопекарна;

- пълнозърнест хляб.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest