Ако чувствате нужда да запазите спокойствие и да възстановите някакъв баланс, опитайте да включите повече от тези храни в диетата си.
Живеем в стресови времена и често може да се чувстваме тревожни за неща извън нашия контрол. Тук не говорим за тревожно разстройство, което е често срещано психично заболяване и заслужава внимание и медицински грижи.
По-скоро имаме предвид чувство на страх или неприятно безпокойство в отговор на наближаващо или настоящо събитие и среща, които смятате, че може да са стресиращи. За много хора даването на приоритет на съня, достатъчното движение и включването на определени храни в диетата може да бъде от полза.
Храни с високо съдържание на EPA и DHA
EPA и DHA са две мощни омега-3 мастни киселини, за които е известно, че имат положителен ефект върху мозъчната дейност и намаляват възпалението на мозъчните клетки, което може да доведе до чувство на тревожност.
Мастните киселини също така регулират освобождаването на успокояващите хормони допамин и серотонин и подобряват способността на мозъка ви да се адаптира към промените и така да се справя със стреса.
Добри източници: водорасли, спирулина, нори и хлорела
Храни с високо съдържание на магнезий
Изследванията показват, че диетите с ниско съдържание на магнезий могат да бъдат свързани с поведение, свързано с тревожност. Магнезият е от ключово значение за регулирането на мозъчните невротрансмитери, които изпращат съобщения до тялото и мозъка ви.
Добри източници: листни зеленчуци, авокадо, пълнозърнести храни, боб, семена и ядки.
Храни, богати на антиоксиданти
Ако не получавате достатъчно антиоксиданти, може да се настроите към тревожност. Затова пробвайте да облекчите някои от симптомите на тревожност с богата на антиоксиданти диета.
Добри източници: куркума, броколи, джинджифил, боб, листни зеленчуци, ябълки и орехи.
Храни, богати на пребиотици и пробиотици
Здрав микробиом на червата = по-щастлив човек. Микробиомът на червата се нуждае от пребиотици и пробиотици, за да бъде щастлив и да намали възпалението и да подобри здравето на мозъка.
Добри източници: Кисело мляко, кимчи и други ферментирали продукти (пробиотици); чесън, лук и банани (пребиотици)
Зелен чай или чай от лайка
Отдавна е известно, че зеленият чай и чаят от лайка намаляват тревожността. Зеленият чай съдържа L-теанин, аминокиселина, която увеличава производството на серотонин и допамин и така намалява тревожността, докато лайката е богата на антиоксиданти, които намаляват възпалителните маркери.
Избягвайте тези храни
За да не се чувствате неспокойни, намалете консумацията на кофеин, алкохол, изкуствени хранителни добавки, трансмазнини и храни с високо съдържание на захар.
Освен това осигурете достатъчно сън, упражнения и време за медитация, намалете приема на кофеин и алкохол и опитайте да водите дневник.
Разбира се, това е много прост начин за облекчаване на тревожността. Ако се чувствате тревожни повече от шест месеца, трябва да помислите за промяна в начина на живот и да получите медицинска помощ.
Коментари