В майката природа има над 600 вида каретоноиди. Тези масноразтворими молекули придават на повечето плодове и зеленчуци оцветяване, което е примесено с блясък. Със сигурност сте чували за алфа- и бета-каротиините, които придават жълт, червен и оранжев пигмент на морковите, тиквата и доматите.
Доста от каротеноидите се съдържат и в зеленолистни зеленчуци, каквито са спанакът и зелето. Консумацията на храни, съдържащи каротеноиди, значително намалява риска от рак на гърдата.
1. Характеристика на каротеноидите
Това са съединения, които са мастноразтворими и пигментирани. Те носят много ползи за човешкото здраве. Имат и антиоксидантни свойства, помагат за поддържането на нормалната функция на имунната система. Съществуват много научни доказателства за това, че тези съединения имат силата да се борят с рака.
Богати на каротеноиди храни
- моркови;
- тиква, и по-специално зимните сортове тиква;
- домати, доматеното пюре и доматеният сок;
- грейпфрут;
- праскови;
- сливите;
- сушените кайсии;
- цариградското грозде;
- боровинките;
Ксантофилните каротеноиди се съдържат в храни като:
- портокалов пипер;
- сладка царевица;
- черно грозде;
- райска ябълка;
- броколи;
- спанак;
- авокадо;
Освен че намаляват риска от рак на гърдата, според някои учени каротеноидите могат да намалят риска и от рак на кожата, както и от рак на белите дробове.
Каротеноидите могат да бъдат намерени в плодовете и зеленчуците, които са с жълт, червен и оранжев цвят, също така и в някои зеленолистни зеленчуци. Каротеноиди могат да се намерят и в сладките картофи.
2. Видове каротеноиди
Различните видове каротеноиди имат различни ползи, приложения и предимства, след като се синтезират. Ето и кои са видовете каротеноиди:
2.1. Бета-каротин и А-каротин - Тези два вида каротеноида са взаимно свързани, защото и двата вида се синтезират заедно. И двата вида могат да бъдат намерени в храни като тиква, спанак, сладки картофи и моркови. Според някои проучвания храните с бета-каротин притежават противовъзпалително и противораково действие;
2.2. Лутеин и зеаксантин - Това са единствените каротеноиди, които са намерени в ретината и лещите на човешкото око, и затова са всепризнати като помощници в подобряването на здравето на очите и подобряването и защитата на зрението. Храните, в които могат да се намерят тези каротеноиди, са тъмнозелените листни и кръстоцветни зеленчуци като спанак, зеле, цвекло, брюкселкско зеле и др. Според някои проучвания хората, които приемат лутеин и зеаксантин в големи количества, намаляват риска от заболявания на очите с напредването на възрастта;
2.3. Ликопен - Най-голямата полза от консумацията на домати, в които се съдържа ликопен, е много полезно, най-вече когато доматите са сварени. Много проучвания са доказали, че тези, които хапват големи количества продукти от домати, в това число пресни домати и доматен сос, рискът при тях от заболяване от рак на простата е много малък.
3. Ползи за здравето от каротеноидите
3.1. Помагат в борбата с възпалителните процеси в тялото - когато се консумират, каротеноидите притежават антиоксидантен ефект и пречат на оксидативния стрес, а това е една от основните причини за стареенето;
3.2. Помагат за здравословният растеж и развитие на организма - малките бебета и жените, които кърмят, имат много голяма нужда от витамин А, за да могат да се развиват нормално и да изградят силен имунитет. Каротеноидите много помагат за растежа, като помагат за добрата комуникация на клетките помежду си;
3.3. Подобряват здравето на очите и зрението;
3.4. Подсилват имунитета;
3.5 Пречат на увреждането на кожата.
За да сте сигурни, че включвате в менюто си достатъчно каротеноиди, редовно хапвайте:
- основни ястия с моркови;
- яхния с домати.
Коментари