Бамята е интересен и доста спорен зеленчук, от семейство Слезови. Това едногодишно растение е дошло при нас от Етиопия и Мала Азия и въпреки че не всеки харесва текстурата му, то е успяло да се наложи в кулинарията заради безспорните ползи за здравето.
Аюрведа я нарежда до аспержите като топ продукт за храносмилането. Добрата новина е, че е достъпна през цялата година - в прясно или сушено състояние. Богата е на витамини - А, С, К и В, минерали - желязо, калций, манган, магнезий, антиоксиданти.
Малкото калории, но богатото съдържание на фолиева киселина и флавоноиди, бета каротин, лутеин, ксантин, фибри влияят много добре на храносмилателия тракт. Тя е добър защитник на бъбреците и черния дроб, регулира захарта в кръвта и се препоръчва като превенция срещу диабет.
Най-често се готви бамя на яхния, но може да се поднесе и салата с бамя или чорба от бамя. Вариантите са различни.
Рецептите с бамя и пилешко също са неустоими. Нежната текстура на зеленчука изисква подходящи подправки, за да се създаде необходимия за вкусовите предпочитания тон, защото бамята няма ясно изразен вкус.
Кулинарната традиция на Аюрведа препоръчва подправката асафетида за яхнията с бамя. Тази малко известна у нас подправка заменя напълно лука и чесъна, тъй като съчетава техните вкусове и аромати в индийската кухня и предоставя възможност да се опита едно истинско аюрведическо ястие.
В нашата кухня ястията с бамя се овкусяват с чесъна, сухия риган, магданоза, лимона, черния пипер, захарта, винения оцет, зехтина и солта. Така ястието добива своя индивидуалност и острота, а меката и нежна консистенция на бамята е удоволствие за небцето.
Салатите с бамя предлагат преоткриване на този зеленчук, който може да се консумира и в бланширан или печен вид. Тук основните подправки за бамя отново са лимон, магданоз, чесън, черен и бял пипер. Може да се подготви лимонов дресинг, в който да се смесят аромата на лимоновия сок с див лук, бял пипер, зехтин и настърган морков за по-плътна текстура.
За печената бамя се използват зърната на пресния плод, които се припичат на сух тиган и се подправят със зехтин, лимонов сок, оцет и пресован чесън. Експериментирайте с овкусяването на рецептите с бамя и ще получите интересни резултати.
Коментари