Алергия към ябълки

алергия към ябълки

Ползите от ябълките са безспорни и добре познати на всички. Към многото достойнства на плода е и фактът, че той не се числи към алергените, които са често срещани.

На въпроса има ли алергия към ябълки, отговорът е недвусмислен - към всеки хранителен продукт се появяват алергични реакции, а това значи и към ябълки.

На тези, които са предразположени към алергични реакции към плодове, се препоръчва да измият добре ябълката с домакинска четка и да се подсуши след това, а може направо да се отстрани кората на плода, макар че в него има много витамини.

За проверка за алергия първо се опитва малко парче от нея и ако до един час не се прояви някаква реакция, може да се консумира спокойно от бебето или малкото дете под форма на каша.

Алергия към ябълки се проявява най-често в цяло семейство. Наследственият фактор за такава реакция е много силен и вероятността да се прояви в следващото поколение е цели 50 процента. Причини за проява на алергия са:

- реакция към пигмента в плода;

- като последица от реакцията към цветния прашец от дървото при цъфтежа;

- реакция към токсини, появили се заради неправилно съхранение на плода;

- обработка с химикали за по-дълго запазване;

- индивидуална непоносимост;

- използване на дюли или круши.

причини за алергия към ябълки

Симптомите при алергия обхващат кожата, дишането и храносмилателната система. Зачервяването и петната по кожата 1 час след консумация на плода, подутините, затрудненията в дишането, диарията, болките и повръщането, появата на слабост и припадък са прояви на алергичната реакция. При различните видове ябълки проявите на алергия са по-силни или по-слаби, като алергията към зелени ябълки се проявява по-често.

Алергиите обикновено се проявяват още в детска и бебешка възраст при захранване на децата с този плод, затова е нужно да се започне внимателното му добавяне към детското меню.

Лечението на алергията зависи от силата на симптомите. Трябва да се знае, че при топлинна обработка алергиите са много по-слаби или напълно отсъстват. Затова печените ябълки, приготвени на пара или като компот са по-добър вариант за начало на консумацията на плода. Лекарствата, които се използват са:

- инжектиране на епинефрин;

- прием на антихистамини;

- кортикостероиди;

- използване на бронходилататор за облекчаване на дишането.

Като превенция се препоръчва максимално дълго хранене на бебето с майчина кърма, бърз достъп до алерголог при вече установена алергия, използване на имуномодулатори за укрепване защитата на организма.

Установяването на алергия към ябълки се извършва чрез кръвен тест и после се преминава към индивидуално лечение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest