Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Защо кестените са златен продукт за италианската кухня

Защо кестените са златен продукт за италианската кухня

Защо кестените са златен продукт за италианската кухня
Сервиз за хранене Дуралекс Вермел - 44 части
Качество без компромис:
Сервиз за хранене Дуралекс Вермел - 44 части
175.00 лв.

След като сте спрели погледа си върху подобно заглавие, е добре да уточним, че, както вероятно знаете, кестените не са родом от Италия, нито пък се отглеждам само там. Но италианците са онези, които наистина ги възприемат като златен продукт.

За безценните качества на кестените се знае от векове. Фибрите, съдържащи се в кестените, способства регулирането на кръвната захар, като същевременно са и богат източник на антиоксиданти. Чрез редовната им консумация ние ще заздравим костите и зъбите си.

Кестените не съдържат глутен и са нискокалорични. Способстват не само да поддържаме нормалното си тегло, но и ни набавят много витамини от В групата, С и Е.

Кестените имат огромни ползи за човешкото здраве и са на особена почит есенно и зимно време в средиземноморската кухня. За наше щастие кестени вече могат да се намерят почти целогодишно и вакуумирани или консервирани. Все пак техният сезон, когато можем да се насладим на есенни ястия с кестени, е твърде кратък, за да можем да си позволим такава загуба.

Не е много ясно откога човекът е започнал да използва кестените за храна, но се предполага, че това се случва някъде из Азиатските държави. Кестените, които са разпространени в Европа са срещнати за първи път в кавказките гори, а сегашното им название се свързва с днешния грузинки град Кастанис.

Защо обаче кестените са златен продукт за италианците

Брашно от кестени

Причините са разнородни, но е факт, че тези дървета са култивирани от хората още по времето на Римската империя, както и че днес Италия е пълна с кестени. Да не забравяме и че първоначално прочутата италианска полента (подобна на качамака, който се приготвя сред балканските народи) се е приготвяла от кестеново брашно, а не от царевично. Не на последно място, италианците смятат, че шунката или прошутото, направена от прасета, в чието меню редовно се включват кестени, е истински италиански деликатес.

Кестените присъстват от векове в италианските традиции и винаги се поднасят по време на Деня на Свети Симон и на празника на Свети Мартин.

Какво приготвят италианците с кестени

Кестените се пекат във фурна или на жар, но могат и да се варят. Италианците често използват и брашно от кестени за направата на всякакви печива, включително и любимите им курабийки с кестени.

Кестените в италианската кухня

Всъщност е трудно да се предадат многобройните вариации, в които кестените фигурират на италианската трапеза. Използват се при направата на пасти, плънки към основни ястия, супи, яхнии, салати с кестени, пюрета и всякакви десерти с кестени. Пасват чудесно както на месни, така и на безмесни ястия. По отношение на сладкишите се връзват чудесно с мед, шоколад, круши, ябълки и др.

Рядко ще срещнете италианци, които да не са влюбени в зелените салати, в които наред с кестени присъстват и рукола и цикория. Или пък в печения кекс от кестени и карфиол, в който се усеща и ароматът на прясна салвия.

Всъщност макар и да се приготвят и варени, италианците предпочитат като цяло печените кестени. Именно те са за тях истинското злато. И макар да не е италианец, а грък, великият писател Никос Казандзакис вероятно е усетил вкуса на италианското злато, споделяйки „ Колко просто и скромно нещо е щастието: чаша вино, печени кестени, звукът на морето…“

Ние бихме добавили: "И парче сладкиш с кестени..."

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest