Ако трябва да дефинираме този род алергия, то алергията към млякото се изразява в анормална реакция на имунитета към мляко и млечни продукти. Смята се за една от най-често срещаните алергии при деца. Алергията се отнася не само до кравето мляко, но може да се прояви към овчето, козето, биволското и млякото на други бозайници.
Алергията към млякото представлява състояние, при което имунната система неправилно разпознава някои от протеините в храната като вредни. Тялото стартира набор от защитни мерки, освобождавайки хистамин, причиняващ възпаление. Дори малко количество мляко предизвиква алергична реакция.
Реакцията се проявява бързо след консумацията на мляко. Симптомите са от съвсем леки до значителни. Те се проявяват като хрипове, повръщане, копривна треска, храносмилателни проблеми, подуване на устните, езика или гърлото, задух или кашлица. Може да причини и анафилаксия, което е животозастрашаващо състояние.
Истинската алергия към млякото е различна от непоносимостта към този животински продукт. Непоносимостта към лактоза е с различно лечение. Обикновено там симптомите са свързани с храносмилателния тракт - подуване, газове, диария.
Деца, които са алергични към мляко, развиват и други алергии към храна - към яйца, соя, фъстъци и дори към говеждо месо.
Кои са алергените, с които трябва да се внимава?
Сигурен начин за предпазване от хранителни алергии няма. Може да се предотврати реакцията, ако тази храна се избягва. Това важи за млякото и млечните продукти.
Трябва внимателно да се четат етикети на стоките и да се проверява дали не съдържат мляко или млечни продукти, както и да се предупреждава за тази алергия в по-непривична среда- заведения за хранене, обществени места с кухня и подобни възможности.
Диетата, лишена от мляко, трябва се пренастрои така с лекар или диетолог, че организмът да не страда от лишаването от млечни продукти. Това означава, че може да се включат добавки, съдържащи калций, тъй като костната система ще бъде сериозно засегната заради недостига на калций, който си набавяме основно от млечните продукти.
Витамин D и рибофлавин също трябва да се набавят от други източници заради лишаване от млечни продукти.
Ако имате алергия от мляко, вижте някои идеи за:
Коментари