Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Седем храни за борба с пролетната алергия

Седем храни за борба с пролетната алергия

Седем храни за борба с пролетната алергия

Заради промените в климата, всеки сезон алергиите стават все по-лоши. Високите нива на въглероден диоксид в атмосферата водят до производство на прашещ в растенията, който е силен алерген, а високите температури удължават времето за алергия.

Единственото хубаво нещо е, че физическото облекчение на алергията е напълно възможно. Нека видим 7 храни за борба с пролетните алергии!

1. Храни с витамин C

Алергените предизвикват клетките да произвеждат хистамин, на който се дължи сълзенето, хремата и кихането, съпровождащи алергиите. Витамин C е средството, което намалява образуването на хистамин. Около 500 милиграма витамин С на ден облекчава симптомите на алергия. Най-добре това да става с прием с биофлавоноиди до 2000 милиграма дневно, за подкрепа на имунитета, както и храни с витамин С.

2. Каротеноиди

Каротеноидни пигменти, като бетакаротина, помагат в борбата с пролетните алергии.

3. Коприва

Коприва против пролетна алергия

След природните средства в борбата с алергията най-достъпна и копривата. Тя помага да се намали възпалителния процес при изявени алергични симптоми. Копривата съдържа хистамин, който и тялото произвежда по време на алергична реакция, затова е помощник за придобиване на толеранс към алергичните причинители. Меките желатинови капсули с коприва са най-удобни за прием. Продължителната употреба на прясната билка не се толерира, защото изчерпва калия в тялото.

4. Бъзак

Бъзакът е чудесен за укрепване на имунитета и се ползва по време на грипни епидемии за подкрепа на лечението. Той е и естествено средство срещу пролетни алергии. Основния източник са флавоноидите в плода.

5. Лук и чесън

Кверцетинът, на който са богати лукът и чесънът, също е природно средство срещу алергии. Той действа като антихистамин. Приемайки кверцетин и биофлавоноиди при диетично хранене, те ще окажат положително въздействие на сенната хрема и астмата, ако са налични тези най-често срещани алергии. Оптималният ефект се постига, ако се приема заедно с витамин С.

6. Магданоз

Магданозът потиска секрецията на хистамина, предизвикващ алергии и това е една от ползите му, наред с вноса на хранителни вещества.

Магданоз против пролетна алергия

7. Рибено масло

Здравословните видове масла включват компонентите на есенциалните мастни киселини. Тъй като имат противовъзпалителни свойства, те са полезни при профилактиката на сърдечно-съдовата система, но те също имат благотворен ефект върху холестерола, овлажняването на кожата, чревната функция и дори за сенната хрема. Приемът на рибено масло по 2000 - 6000 милиграма на ден с храната дава най-добри резултати.

Вижте още:

- Съвети за справяне с пролетната алергия;

- Коктейл за облекчаване на сенна хрема.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest