Gotvach.bg»Статии»Кулинария»Как се изчислява калориен дефицит

Как се изчислява калориен дефицит

Как се изчислява калориен дефицит

Всеки, който се е опитвал да отслабне, има представа какво представлява калорийният дефицит.

При консумация на по-малко калории, отколкото се изразходват, се влиза в калориен дефицит. Калорията е енергийна единица, която си набавяме от храната и напитките. Когато се натрупат, те могат да се изгорят с физически натоварвания и правилна диета.

Човешкото тяло гори всеки ден енергия за следните нужди:

- Разход в състояние на покой - това е енергията, изгаряна за поддържане на жизнени функции като дишане, кръвообращение и други;

- Термичен ефект на храната - това са калориите, които тялото използва за разграждане на храната, нейното усвояване и метаболизиране;

- Разход на енергия за дейности - това са калориите, които се изразходват за физически дейности, домашна работа или спорт.

Какво представлява калорийният дефицит

Как се изчислява калориен дефицит

За да поддържаме калориен баланс, трябва да изразходваме точно толкова калории, колкото тялото ни приема с храната. Когато приемаме по-малко от тях, поставяме тялото си в калориен дефицит и обратно, ако са повече от необходимото, сме в калориен излишък.

Когато изкуствено поставим тялото си в калориен дефицит, това подпомага отслабването. Калориите обаче не са единственото нещо, което влияе на тялото. Заседналият начин на живот, висококалоричните храни и малкото количество вода са също фактори за нарушаване на калорийния баланс.

Влизането в калориен дефицит е подчинено на следните условия - когато тялото има дефицит от 500 калории дневно, той отслабва. Трябва да сме наясно от колко калории имаме нужда, за да поддържаме калориен дефицит и да запазим теглото си. Това ще позволи да поддържаме енергийните си разходи.

Как се изчислява калориен дефицит

Калориен дефицит

Да се направят тези сметки, не е трудно. Трябва да следват някои стъпки.

1. Трябва да се изчислят подкожните мазнини в килограми;

2. Да се намери активното тегло - то е разликата между общото тегло и подкожните мазнини;

3. След това трябва да се намери базовият метаболизъм - това са калориите, които са нужни да се поддържа теглото при никаква физическа активност;

4. Като се добави физическата активност се получава калориен оптимум - нужните калории на ден, при които теглото нито се качва, нито се сваля.

5. Тогава се решава дали нуждата е от калориен дефицит или калориен излишък и какъв е размерът му;

Храните с отрицателен калориен баланс са полезни и трябва да се хапват редовно. Съществува калориен калкулатор, който прави тези сметки и дава готов резултат. После всеки избира формулата за оптималното тегло за себе си и компенсира промените в теглото си.

Вижте още разликата между калориите и мазнините. Ще ви е особено полезно още това ръководство за намаляване на калориите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest