Българите са едни от хората, които консумират най-много хляб. Днес е трудно да се намери качествен и вкусен хляб. Магазините предлагат различни видове тестени изделия - пълнозърнести, многозърнести, речен хляб, черен, типов, с лимец, със зеленчуци и т.н.
В заводите, където се приготвя хлябът, се използват всевъзможни подобрители, консерванти, набухватели и оцветители. Така се постига обем на хляба и се увеличава трайността му. Така произведеният хляб нито е вкусен, а още по-малко здравословен.
Истинският хляб се прави не с мая, а с квас. Навсякъде пише, че маята е вредна за организма и е токсичен продукт. В миналото, когато е нямало мая, нашите баби са месели хляба си с квас и със сода за хляб.
Днес маята прави хляба лек, изкуствено надут, а истинският хляб е тежък. Кората му отгоре е твърда, но вътрешността е мека. Всеки готвач, месил тесто за хляб поне веднъж, знае как ухае кухнята на прясно изпечен домашен хляб.
Ръчно приготвеният хляб в магазините има висока цена, защото в него е вложен трудът на майстора, приготвен е с повече внимание и любов.
Истинският хляб, приготвен с квас, има леко кисел вкус, дължащ се на естествените бактерии в кваса. Пълнозърнестите брашна са полезни, но по-трудно втасват. Тъмните брашна тип типово съдържат много фибри, минерали и хлябът е по-нискокалоричен.
Затова често приготвям тестени изкушения с типово брашно. Меси се лесно, втасва бързо и бухва много добре.
Най-полезен от всички е хлябът с лимец. Богат е на фибри, витамин Е и магнезий. Този вид хляб има ниско съдържание на глутен, затова е предпочитан при безглутенова диета.
Заводския хляб в найлонова опаковка е ужасен! От него човек става дебел, трудно се смила и ако е мек, остава топка в стомаха. Това не важи за селския, домашно приготвен хляб.
Квас за жив хляб
Нужни са ви: 100 г брашно, 1 с.л. пшенични трици, изворна вода.
За хляба са нужни следните продукти: 700 г брашно, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. оцет.
Приготвяне: В купа (само да не е пластмасова, нека е стъклена или керамична) се разбъркват продуктите за квас, като кексово тесто. Оставят се на стайна температура за 1 нощ. Може да се разбърква от време на време. Изчаква се 2-3 дни. През това време сместа ферментира, появяват се балончета. Прибавя се 1 с.л. брашно и малко вода, разбърква се и се оставя за още 2 дни, докато бухне отново.
Квасецът за нашия жив хляб е готов. Тогава се смесва с 1 ч.л. сол и 1 ч.л. оцет и 300 мл хладка вода. Замесва се меко тесто, нарежда се като пита в намазана с олио тава. Втасва още 1 час и печем в загрята фурна 180 градуса.
От готовия квас преди месене се отделя 1-2 с.л. и се смесва с ново брашно и вода за нов квас. Квасът се бърка с дървена лъжица. Така приготвен, ще хапвате истински, вкусен и полезен хляб!
Затова и хлябът с квас се нарича жив хляб.
Вижте още рецепти за истински квасен хляб.
Коментари