Пептиди

Пептиди

Пептидите са органични вещества, образувани от аминокиселинни вериги. Човешкият организъм синтезира по-голямата част от тях сам, а по-малка част получава от храната. Тяхното значение се обсъжда активно в научните и медицински среди: има мнение, че пептидите удължават младостта. Колко реалистично е това, ще се опитаме да разберем в тази статия.

Какво е пептид

Най-важният вид макроелементи (вещества, необходими за поддържане на жизнената активност на тялото) са протеините (белтъци), благодарение на които се образуват всички тъкани. Те са съставени от общо около 500 аминокиселини, които включват 240 - в свободна форма и 20 в кода на ДНК. Аминокиселините са свързани една с друга чрез пептидна връзка —CO—NH—. Съответно всички те са образувани от въглерод, кислород, азот и водород.

За образуването на протеин са необходими повече от 50 аминокиселини. Ако в една молекула има от 2 до 50 аминокиселини, тогава говорим не за протеин, а за пептид. Или просто казано, това е фрагмент от протеин, който се явява и носител на информация.

Когато протеинът се разгражда, той не се разгражда само на аминокиселини: освобождават се повече пептиди. Те могат да бъдат с различна дължина, в зависимост от броя на свързаните елементи.

Видове пептиди и класификация

В зависимост от броя на аминокиселините, свързани в една молекула чрез пептидна връзка, се разграничават няколко вида пептиди:

- 2 - дипептиди;

- 3 - трипептиди;

- 4 - тетрапептиди;

- 5 - пентапептиди;

- 6 - хексапептиди;

- 7 - хептапептиди;

- 8 - октапептиди;

- 9 - нонапептиди;

- 10 - декапептиди;

- 11 или повече - полипептиди.

Веществата, чиито молекули съдържат от 2 до 10 аминокиселини, се наричат ​​олигопептиди (или къси пептиди).

Използва се и класификацията по структурни елементи. Ако в молекулата няма фрагменти, различни от аминокиселини, пептидът се нарича хомомерен, а ако има такива, хетеромерен. Ако връзките между фрагментите са само пептидни, веществата се считат за хомодетични, при наличие на етерни или дисулфидни връзки - хетеродетни.

Допълнителна класификация - по произход. Цитомаксите се синтезират в тялото и имат известна структура. Цитогените се създават изкуствено на базата на животински суровини.

Класификация на пептиди по биорегулаторно действие

Козметика с пептиди

Разгледахме как пептидните видове се разграничават според химичните критерии. Но можете също да ги класифицирате според набора от функции, които изпълняват:

- Невропептиди – произвеждат се в мозъка и регулират централната нервна система (ендорфини, енкефалини);

- Пептидни регулатори на имунитета - повишават защитните функции (циклоспорин А, тафцин, тимозин);

- Пептидни хормони - влияят на хода на основните физиологични функции на организма (адренокортикотропни, меланотропини, статини, глюкагон, гастрин, вазопресин, окситоцин);

- Пептидни антибиотици - имат антибактериален ефект (грамицидин S, тиреоцидин, бацитрацини, актиномицини).

Отделно се разглеждат пептидните токсини - отрови с протеинова природа. Те се произвеждат от гъби, пчели, змии, скорпиони. Много микробни токсини също имат пептидна структура.

Процес на смилане на пептидите

Протеините влизат в тялото с храната. По време на храносмилането те се разграждат до пептиди. Под действието на хидролизата в стомаха всички връзки не могат да бъдат унищожени едновременно, така че освобождаването на аминокиселини става по-късно.

Олигопептидите се придвижват по-бързо в тънките черва: там те се абсорбират най-накрая. Полипептидите попадат и в дебелото черво, където се наблюдава гниене. Това може да наруши баланса на микрофлората.

Олигопептидите се усвояват лесно и се доставят до клетките чрез кръвта. Поради малкия си размер те могат да проникнат директно в структурата им и да се интегрират в ДНК. В този процес професор В. Хавинсон видя голям потенциал за удължаване на младостта през 80-те години на ХХ век.

Как действат пептидите

За да разберем функциите на пептидите, е важно да разберем механизма на тяхната работа. Когато такова вещество навлезе в ДНК на клетката, то се прикрепя към нейния теломер. В резултат на това последният се удължава.

Всяка клетка на човешкото тяло, независимо от каква тъкан е изградена, се дели 50 пъти през живота си. Под въздействието на външни вредни фактори и минали заболявания, циклите на делене могат да се ускорят.

В намаляването на клетките чрез делене е процесът на стареене на тялото. Невъзможно е да се спре. Ако обаче увеличите теломера, клетката ще получи резерв за допълнителни цикли на делене. Това удължава младостта ѝ, а в крайна сметка и живота. Олигопептидната молекула, присъединявайки се към теломера, осигурява точно такъв резерв.

Пептиди на Хавинсон

Геронтологът В. Хавинсон установи, че частта от протеина, която не се екскретира от тялото, но се абсорбира и прониква в клетъчната структура, е пептиден биорегулатор.

Той решава следните задачи:

- попълване на собствени пептиди, загубени под въздействието на външни фактори;

- повишена адаптивност на тъканите към стрес;

- предотвратяване на неуспешно клетъчно делене;

- възстановяване на основните физиологични функции.

С възрастта (средно след 30-35 години) тялото произвежда все по-малко пептиди, така че процесът на стареене започва и активно протича. Но човек може да получи допълнителна порция от такива биорегулатори под формата на специални препарати. Тяхното действие ще позволи този процес да се забави, което ще се отрази както на функционирането на органите, така и на външния вид.

Олигопептиди за лечение на заболявания

Какво са пептидите

Професор Хавинсон не счита пептидните препарати за лекарства. Всички лекарства са синтетични продукти. Въз основа на тях тялото не може да синтезира живи клетки.

Олигопептидните молекули, от друга страна, са с естествен произход. Когато удължават теломерите, жизнеността на тъканите се възстановява по естествен начин.

Основното е те да бъдат изолирани от органа, чиито функции са нарушени:

А1 - панкреас;

А2 - щитовидна жлеза;

А3 - кръвоносни съдове;

А4 - стави;

А5 - мозък;

А6 - тимус, имунна система;

A7 - черен дроб;

А8 - епифиза;

А9 - бъбреци;

А10 - стомах;

A11 - очи;

A12 - пикочен мехур;

A13 - тестиси;

А14 - сърце;

А15 - яйчници;

А16 - простата;

A17 - надбъбречни жлези;

A18 - мускули;

A19 - дихателни органи;

A20 - костен мозък, кръвотворна система;

А21 - паращитовидна жлеза.

Лекарството, съдържащо съответния пептид, има целенасочен ефект върху определен орган, което го прави ефективно за лечение на заболявания.

Олигопептиди и козметика

Олигопептидите допринасят за производството на протеини, включително колаген. Следователно козметиката не може да ги пренебрегне. Добавянето им към продуктите за грижа за лице и тяло против стареене осигурява:

- Редовно обновяване на клетките. Кожата изглежда свежа и остава млада по-дълго;

- Укрепване на матричната рамка поради допълнителен колаген. Това предотвратява появата на бръчки и отпускане;

- Премахване на оток и възпаление. Кожата се възстановява бързо без негативни последици;

- Укрепване на защитната бариера. Влиянието на външната среда е сведено до минимум;

- Подобряване на микроциркулацията на кръвоносните съдове и капилярите;

- Забавяне на процеса на гликация - отлагането на захар върху влакната на еластин и колаген, което намалява тяхната еластичност и подкопава способността им да се съпротивляват на деформация;

- Инхибиране на синтеза на меланин в кожата, като помагат за коригиране и предотвратяване на пигментацията;

- Овлажняване на кожата, като фиксира и задържа водата в клетките.

Използването на пептидни препарати се препоръчва и за лечение на дерматологични заболявания. Така че, те помагат в борбата с акне, розацея, дерматит от различно естество.

Олигопептиди и загуба на тегло

Протеиновите фрагменти, способни на биорегулация, се използват не само в медицината и козметиката, но и в диетологията. Загубата на тегло е възможна поради комплексния ефект върху различни системи на тялото:

- подобрен метаболизъм;

- активиране на храносмилането;

- възстановяване на хормоналния баланс;

- нормализиране на процеса на усвояване на глюкозата.

Има отделни пептиди, чиято цел е изгаряне на липиди или потискане на апетита. Но загубата на тегло изисква цялостен подход за предотвратяване на негативните ефекти от загубата на тегло. Важно е в резултат на това кожата да не увисва и да не се покрива със стрии. Пептидните препарати позволяват да се вземе предвид и това.

Пептидите в спорта

Пептиди в спорта

Пептидите могат да се използват както за подобряване на здравето, така и за фитнес ентусиасти и тези, които искат да ускорят растежа на мускулна маса. В сравнение с аминокиселинните добавки, пептидите имат предимството да бъдат по-стабилни и по-бързо усвоими от аминокиселинните добавки. Ето защо те могат да се използват за възстановяване на органи.

Пептидите в спортното хранене поддържат тялото във форма, повишават ефективността и са ефективен начин за борба със стареенето. Те могат да бъдат много полезни за всеки, който иска да осигури на тялото си всички необходими аминокиселини и да ги поддържа в изобилие. Спортните пептиди също се усвояват лесно от тялото и се продават в най-удобните за консумация форми.

Спортните пептиди са чудесна помощ за всеки човек, който редовно посещава фитнес залата. те имат следните свойства:

- Стимулиране на хормона на растежа

-Производство на тестостерон

- Мускулен растеж

- Насърчава мускулното напомпване, прави мускулите визуално по-големи

- Подобрява натрупването на мускулна маса

- Повишаване на ефективността

- Подобряване на издръжливостта

- Подобрява настроението и жизнеността

Някои спортни пептиди обаче не са добре проучени и се препоръчва да се приемат само според инструкциите. Всъщност, в противен случай можете да причините значителна вреда на вашето здраве, провокирайки развитието на неоплазми. Такива пептиди се препоръчват да се приемат само в краткосрочен план.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest