Всеки голям религиозен празник, където и да е по света, има своите традиции и изисквания, които трябва строго да се спазват. Това важи и за еврейската религиозна традиция, в която централно място заема празникът Пасха.
Пасха се нарежда сред най-древните еврейски празници. Свързан е с важен момент от еврейската история, описан в Библията, в главата Изход. Това е събитието, при което израилтяните напускат Египет и това изселване е краят на египетското робство над тях, което се смята за начало на историята на евреите.
В кухнята им този празник е намерил отражение в редица кулинарни забрани. Те включват ограничения като това да не се ядат тестени изделия, зърнени и бобови храни, хляб и изделията от него. Забранени са всякакви видове растително масло без зехтина и кокос.
Разрешени са месото, яйцата, рибата и млечните продукти. Празничната трапеза изисква да присъстват определи храни и в определено количество. Ето как трябва да бъде подредена трапезата на Пасха.
Подредба на трапезата на Пасха
На празничната трапеза на Пасха, която се нарича Седер, се сяда задължително след като е произнесена молитва, а на нея са подредени задължителните храни и напитки, които символизират ключовите моменти от Изхода.
1. Виното е задължителна напитка и то в количество по 4 чаши за всеки;
2. Месото трябва да бъде изпечено върху кокала, най-често агнешко;
3. Обредният хляб маца, който е безквасен хляб само от брашно и вода, също е задължителна част от трапезата;
4. Варените картофи или маркови също се поднасят задължително;
5. Сладкишите трябва да бъдат с кокос или ядки;
6. Всяко поднесено ястие има специално название, с което е останало от времената, които се отбелязват с Пасха;
7. Цялата подредена трапеза има свой център, това е пасхално блюдо, което се нарича кеара. Специалният съд е плосък с определени места за всеки вид храна, но може да се използва и обикновена плоска чиния, на която да се наредят необходимите храни.
Задължителни храни за подредба на кеарата
Шест вида са храните, които са със собствена символика и представят различните основни аспекти на излизането от Египет.
- Зроа - така се нарича парчето месо върху кокал. То символизира пасхалното агне. Като зроа може да бъде използвано и пилешко крилце, изпечено на силен огън;
- Бейца - това е варено яйце, символизиращо празничната жертва. На трапезата се слага обелено;
- Марор - така се наричат листата от маруля или цикория. Горчивите зелени листа напомнят за горчивината на живота в Египет;
- Карпас - това название е за означаване на понятието зеленчук. Обикновено се използва варен картоф или целина. Символизират пролетта, с възраждащата се природа;
- Харосет - това е смес от настъргани ябълки, ядки и червено вино. Това е символът на глината, с която евреите са работили на големите строителни обекти в Египет. Добавят и фурми към тях;
- Чазерет - представлява пюре от ситно нарязан хрян за приготвяне на сандвичи от маца с марор.
Всички хранителни продукти, които са поставени на кеарата, имат за цел да напомнят за всяка решаваща крачка на евреите към свободата им, а молитвите и песните в прослава на Бога довършват атмосферата на празника Пасха.
Вижте още: Идеи за изварена Великденска пасха.
Коментари