Маята представлява живи микроорганизми, култивирани отдавна от хората. Официално продуктът е открит от Луи Пастьор през 1857 година. Съществуват около 1500 разновидности на маята, една от които е хлебната мая.
Какво представлява маята за хляб?
Хлебната мая е продукт, който се използва масово сравнително отскоро. Преди това хлябът е с квас, но маята е по-дълготрайна негова алтернатива. Затова и днес масово приготвяме хляб с мая.
Маята за хляб е един от многото видове дрожди, срещащи се в природата и култивирани от човека. Отглеждат се по специална технология с използване на меласа.
Маята за хляб съдържа повече от 50 процента белтъчини и затова може да се използва като заместител на месото и рибата. Характерният вкус на продукта позволява влагането му в тестени изделия, паста и други продукти. Нейното предимство е, че позволява на хляба да втасва по-бързо.
Ползи и вреди от маята за хляб
Съществува хипотези, че попадайки в стомаха хлебната мая е вредна, защото активира ферментацията и потиска микрофлората на чревния тракт, като по този начин вреди на организма. Затова някои хора предпочитат хляб без мая. От ферментиралата мая се развива дисбактериоза, намалява имунитета и работоспособността, има опасност от диабет. Смята се дори, че маята може да причини някои злокачествени образувания, тъй като убива клетките на органите.
Трябва да се отчете фактът, че ферментацията е част от нормалната работа на чревната микрофлора. Дрождите се отделят и от гроздето, ягодите, сирената и други хранителни продукти.
След термична обработка маята като продукт изчезва, тя се разпада на различни микроелементи, които обогатяват хляба и хлебните изделия. Веществата, които се съдържат в маята се откриват и в хмела, а е доказано, че той има много ползи за чревното здраве.
Маята всъщност е много ценен източник на белтъчини, витамини и микроелементи. Най-полезен се явява хмеловият хляб, замесен с хмелова закваска, защото съдържа витамини, минерали и микроелементи, при консумация предизвиква сокоотделяне, стимулирайки жлъчката и черния дроб да подобрят работата си за пълноценното смилане на храната.
Произведен по този начин, хлябът има дори лечебно действие- противовъзпалително и противоалергично. Служи и за общо укрепване на организма.
Вижте още:
Коментари