Вредна ли е солта, доколко може да ни навреди прекаляването с нея, какви са допустимите норми за ден? Това са все въпроси, които най-популярната подправка в кухнята продължава да предизвиква.
Какво представлява солта?
Това е минерал, предизвиквал интерес още от древни времена, когато е наричан ту мая на живота, ту бяла смърт. Веществото ренин, което съдържа солта, предизвиква спазми на капилярите и повишено артериално налягане. А това може да доведе до инсулт и инфаркт. Затова трябва добре да се дозира дневният прием.
Каква е препоръчителната дневна норма?
Меренето и тегленето на правилното количество сол на ден не спира. Непрекъснато се променят допустимите и препоръчваните количества. Преди няколко години то беше на 1 чаена лъжичка на денонощие, което ще рече 5-6 грама. Според Световната здравна организация обаче тази доза е висока, тя не бива да надхвърля 3 грама. Това се отнася най-вече за страдащите от хипертония.
Всъщност по-голямата част от тези 3 грама си ги набавяме чрез други консумирани храни - месо, хляб, риба, зеленчуци. Затова все по-често се чуват призиви солта да се избягва изобщо. Има обаче и други мнения: че отказът от солта е неправилен и даже недопустим ход.
Вреди и ползи от солта за организма
Солта придава вкус на храната и това е безспорно. Освен това има полезни функции за физиологията. Тя поддържа и регулира водния баланс, когато я използваме в храната си. Натриевият хлорид подпомага работата на клетките. При недостиг на натриев хлорид могат да се появят нарушения в нервните импулси, както и понижаване на инсулина. Много опасно реагират бъбреците при недостиг на натрий. Те повишават отделянето на ренин, а това води до високо артериално налягане. Инсултът и инфарктът са възможни следствия при такъв случай.
Прекаляването със солта също има своите сериозни последици. Едно от тях е задържането на течности в организма. А към тежките резултати се числят исхемичната болест на сърцето и хипертонията. При поява на хипертонични кризи се преминава към напълно безсолна храна, за да се нормализира кръвното. Прекаляването със солта е вредно и за очите. Повишава се опасността от катаракта.
Какви количества сол да употребяваме?
Най-добре да се придържаме към средните дози, те са най-разумни. Добре е да се избягват пресолените продукти от рода на чипс, снакс, печени ядки или семки. Храните, известни като фаст фууд, не са добра идея.
Използвайте само йодирана сол. Важно е най-вече за децата. Така се избягват болести, причинени от недостиг на йод. Диетичната сол пък е подходяща при хората с остеохондроза. Тя е обогатена с калий и магнезий.
Коментари