Лимети

Лимети

Лимета е почти непознато название на цитруса зелен лимон или лайм. Лаймът пък е по-различен плод от добре познатия лимон и е добре да се направи разграничението между тях.

Какво е лайм или лимета

Съществуват около 20 вида цитрусови дървета, наречени с името лайм. У нас се среща най-често персийския и кий лайм, който е с по-малки размери. Има още австралийски, филипински, испански, сладък лайм и така до 20 вида.

Лаймът се отличава от лимона и на външен вид. Той е по-кръгъл, докато лимонът е продълговат. По-малък е, около 3 до 6 сантиметра в диаметър, по-твърд е, с по-тънка кора, по-кисел и леко горчив на вкус.

Плодът расте на храст или дърво, което наподобява лимоновото, но е по-дребно. Узрелият лайм има жълт цвят, но е прието да се използва в зелен вид.

Родното място на лайма са тропиците и субтропиците. Световните производители на лимети са Бразилия и Мексико. Плодът се отглежда и в Израел, Виетнам, Гватемала. Жълтият плод вирее в по-умерен климат.

Химически състав и ползи за здравето от лимети

Лаймът има приложение в медицината, наред с лимона, от векове. Това се дължи на респектиращия му химичен състав. В една лимета се съдържа:

- 0, 1 грама мазнини;

- 7, 1 грама въглехидрати;

- 1, 1 грама захари;

- 1, 9 грама фибри;

- 0, 5 грама протеини;

- Витамини А, С, В6;

- Микроелементи калций, желязо, магнезий, мед.

Витамин С в състава е мощен антиоксидант, който пази клетките от увреждане. Той поддържа имунитета, подобрява абсорбацията на желязо, участва в производството на колаген, с който раните заздравяват по-бързо и поддържа кожата. Останалите антиоксиданти имат превантивна роял при диабет, рак, деменция.

В лайма се съдържа най-много лимонена киселина в сравнение с други цитруси. Тя помага за по-доброто абсорбиране на минералите, тушира възпаленията, възстановява черния дроб. Лекува камъни в бъбреците.

Ползи за здравето от консумацията на лимети

Лимети или Лайм

Благодарение на богатия си състав лаймът има ползотворно влияние върху здравето.

- Помага на храносмилането

Лаймът повишава отделянето на слюнка. След консумирането му флавоноидите в него повишават храносмилателните сокове - стомашна киселина и жлъчен сок. Съединенията, съдържащи се в извлечените от лайма уханни масла, стимулират храносмилането, повишават секрецията на храносмилателни сокове. Затова участва в диетите в много страни по света;

- Предпазва очите

Високите нива на витамин С, който е мощен антиоксидант, защитават очите от дегенерация на макулата. Това е особено важно за зрялата възраст;

- Противораково действие

Флавоноидите в лайма, наречени флавонол гликозиди, спират деленето на клетките на няколко вида рак. Те имат и антибиотични свойства. В Африка сокът от лайм е защита срещу холера;

- Заздравява кожата

Лаймът намалява петната по кожата, придава блясък на кожата. Сокът е добър ексфолиант за премахване на мъртви кожни клетки, действа добре срещу пърхот, обриви и наранявания;

- Козметични ползи от лимети

Този плод изсветлява тъмните кръгове около очите, и освен че премахва тъмните пигментни петна, може да стяга и свива порите, почиства скалпа от бактерии и гъбички, подхранва косъма и лекува косопада;

- Регулира дейността на червата

Лиметите помагат за нормално изхождане. Стимулират и лечението при пептични и орални язви;

- Снижават риска от диабет

Този плод е от супер храните при диабет. Разтворимите фибри и витамин С са основната причина за профилактичните свойства на лайма. Гликемичният индекс на лиметата е много нисък и той не предизвиква резки покачвания на глюкозата в кръвта.

- Помага при сърдечни, дихателни, артритни и други заболявания

Богатите на фибри храни, какъвто е лаймът, снижават риска от коронарна болест на сърцето.

Флавоноидите в състава му имат противовъзпалителен ефект и са ефикасно средство при подагра, артрит и други възпалителни хронични заболявания.

Топла вода с лайм е чудесно средство срещу висока температура.

Малките делени лимончета възбуждат апетита, помагат при лечение на венците, при скорбут, умора и треска. Нямат никакви странични ефекти.

Лимети в кулинарията

Лайм

Високата киселинност на лайма има неблагоприятно влияние при страдащи от рефлукс, заболявания на стомашно-чревния тракт, а освен това засилената употреба разваля емайла на зъбите. Това не пречи обаче да се употребява широко в кухнята.

Тъй като лиметата има по-горчив вкус, тя намира малко по-различно приложение от това на лимона.

Лаймът се използва като основен продукт в класическите алкохолни напитки като мохито, маргарита и дайкири.

Със зелен лимон се консумира и текила. Бирата в Мексико я сервират със резенчета зелен лимон.

Любима добавка е в чая, както и в някои сокове.

Месестата част на плода е ядлива, но почти не се консумира самостоятелно заради високата му киселинност, която не се харесва на повечето хора.

Латиноамериканската и източната азиатска кухня използват повече лимети, отколкото лимони в различните кулинарни рецепти..

Идеалните продукти за комбинация с лайм са картофите и зеленчуците. Сокът е използван най-вече при приготвяне на месо, като се добавя от сока му преди или след изпичане на месото.

Сок от лайм

Вода с лайм

Сокът от лимета се използва в питиета като лимонада, но и с много други комбинации. Сокът е много използван, защото плодът е по-малък от лимона, но дава два пъти повече сок. Месестата част на плода е без семки и това улеснява приготвянето на сок.

Сокът от плода на зеления лимон пасва много добре на чесън и лют червен пипер що се отнася до подправки към храната, заедно с които се ползва.

Ползи за здравето от сока от лайм

Ползите за здравето от пиенето на сок от лайм са много. Той насърчава консумацията на вода, подобрявайки нейния вкус, а това е особено ценно за правилната хидратация на организма. Пиейки повече вода, хората прецизират диетата си, намаляват по естествен начин количеството захар и мазнини, които приемат ежедневно.

Сокът от лимети подпомага храносмилането, като насърчава отделянето на слюнка и доброто разграждане на храната.

При консумацията на сок здравето на кожата се подобрява, особено застаряващата кожа.

Чаша вода с лайм засилва метаболизма, освобождава тялото от мазнините и така регулира теглото, подпомага имунната система, понижава кръвната захар, предотвратява растежа на микроорганизмите, пази бъбреците от натрупване на камъни.

Как се прави сок от лайм или лимети

Пресен плод от лимета се измива и в предварително налята вода в чаша се изцежда сока от парче лайм. Добавят се резени лайм в чашата за допълнителен вкус. Водата трябва да се изпие в рамките на деня.

При проблеми с пиенето на определени количества вода дневно сокът от лайм е чудесна алтернатива за постигане на желаните дози, тъй като е по-пивка напитка.

Съхранение и противопоказания за използване на лайм

Лиметите са достъни през цялото година, а срокът му на съхранение е около 5 дни, след което губи влажността си и става твърд и сбръчкан. При съхранение на хладно място, този плод има по-голяма трайност - от 2 до 3 седмици.

Няма противопоказания за употребата му от здрави хора, като трябва да внимават хората със стомашно-чревни заболявания, чернодробни проблеми, с индивидуална непоносимост към плода.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес