Gotvach.bg»Статии»Аминокиселини»Фенилетиламин

Фенилетиламин

Фенилетиламин

Фенилетиламин (ФEА) е органично съединение, което има важна роля в нервната система на човека и животните. Той се среща в много храни и растения като шоколад, зелен чай, яйца и водорасли.

Фенилетиламин има различни ефекти върху настроението, паметта, концентрацията, апетита и сексуалното поведение. Някои хора го използват като хранителна добавка за подобряване на качеството на живота и здравето.

Същност и дефиниция на Фенилетиламин

Фенилетиламин е моноаминен алкалоид, който се състои от етиламинна група, свързана с фенилна група. Той е известен още като бета-фенилетиламин (бета-ФEА) или 2-фенетиламин. Фенилетиламин е име на цял клас съединения, които имат сходна химическа структура и биологична активност. Някои от тях са психоактивни и стимулиращи като амфетамин, метамфетамин, мескалин и екстази.

Фенилетиламин се синтезира в организма от аминокиселината фенилаланин, която е част от протеините в храната. Фенилетиламин се освобождава от нервните клетки като невромодулатор и невротрансмитер, който влияе на други химични вещества в мозъка - като допамин, серотонин, норадреналин и ацетилхолин. Фенилетиламин се разгражда бързо от ензима моноамин оксидаза, който се намира в червата, кръвта и мозъка. Затова фенилетиламин има кратък полуживот и ниска концентрация в тялото.

Формула и състав на фенилетиламин

Формулата на фенилетиламин е C8H11N, а моларната му маса е 121, 18 г/мол. Той има следната структурна формула:

Фенилетиламин е безцветна течност с характерен амонячен мирис. Той е разтворим във вода, етанол и диетил етер, но не е разтворим в хлороформ и бензен. Той има точка на кипене от 195 °C и точка на запалване от 87 °C. Той е слаба база с pKa от 10, 33 при 25 °C.

Употреба на Фенилетиламин

Фенилетиламин в зеления чай

Фенилетиламин има разнообразни употреби в медицината, хранителната промишленост, козметиката и науката. Някои от тях са:

Фенилетиламинът се използва като хранителна добавка за подобряване на настроението, когнитивните функции, теглото и сексуалното желание. Той се смята за естествен антидепресант, стимулант и афродизиак. Той също така може да има антиинфламаторни, антиоксидантни и невропротективни свойства. Въпреки това доказателствата за ефективността и безопасността на фенилетиламина като хранителна добавка са ограничени и противоречиви.

Фенилетиламинът се използва като ароматизатор в храни и напитки като шоколад, зелен чай, сирене, вино и пиво. Той придава характерен вкус и аромат, който може да повлияе на апетита и удоволствието от храненето. Той също така може да усили ефекта на други ароматизатори и подсладители.

Фенилетиламинът се използва като съставка в козметични продукти, като кремове, лосиони, шампоани и парфюми. Той може да има хидратиращо, омекотяващо, подхранващо и подмладяващо действие върху кожата и косата. Той също така може да повиши кръвообращението и колагеновата синтеза, което може да подобри еластичността и здравината на кожата.

Фенилетиламинът се използва като химически реагент и прекурсор в синтеза на други органични съединения като фармацевтични продукти, бои, пестициди и експлозиви. Той също така се използва като лабораторен стандарт за анализа на моноамини в биологични проби.

Дозировка на Фенилетиламин

Дозировката на фенилетиламин може да варира в зависимост от целта, формата, източника и индивидуалната чувствителност. Няма установена оптимална или максимална доза за фенилетиламин като хранителна добавка, но някои източници препоръчват дози от 100 до 500 мг на ден, разделени на две или три приема. Дозите над 1000 мг на ден могат да бъдат токсични и да предизвикат сериозни странични ефекти.

Фенилетиламин се абсорбира бързо от червата, но се метаболизира също така бързо от ензимите. Затова много хора комбинират фенилетиламин с инхибитори на ензими, които блокират разграждането на фенилетиламин и увеличават неговото действие и продължителност. Това обаче може да бъде опасно, тъй като може да доведе до хипертензивна криза – животозастрашаващо състояние, при което кръвното налягане се повишава рязко и може да предизвика инсулт, сърдечен удар или органна недостатъчност. Затова фенилетиламин не трябва да се приема с инхибитори на ензими или други лекарства, които влияят на моноамините, без лекарски надзор.

Фенилетиламин се съдържа в много храни, но количеството и биодостъпността му може да варира значително. Например, шоколадът съдържа около 0, 4 мг фенилетиламин на грам, но само около 10% от него достига до мозъка. Зеленият чай съдържа около 0, 1 мг фенилетиламин на грам, но има и други съставки, които могат да подпомогнат неговото действие, като катехини и теанин. Яйцата съдържат около 0, 03 мг фенилетиламин на грам, но също така са богати на фенилаланин, която е прекурсор на фенилетиламин. Водораслите съдържат около 0, 02 мг фенилетиламин на грам, но имат и други полезни вещества като йод, желязо и фибри.

Фенилетиламин в шоколада

Интересни факти за фенилетиламин

Фенилетиламинът е свързан с много интересни факти и куриози, като:

Фенилетиламинът се нарича още химически посланик на любовта или молекулата на щастието, тъй като се смята, че имитира ефекта на влюбването в мозъка. Той повишава нивата на допамин, серотонин и окситоцин, които са свързани с удоволствие, настроение и привързаност. Също така стимулира освобождаването на адреналин и норадреналин, които са свързани с вълнение, енергия и страст. Фенилетиламин може да се усети като тръпки, палпитации, разширени зеници и зачервяване на лицето.

Фенилетиламинът е едно от най-бързодействащите и краткотрайни психоактивни съединения, които се срещат в природата. Той може да проникне през кръвно-мозъчната бариера за около 10 секунди и да излезе от мозъка за около 5 минути. Може да предизвика еуфория, халюцинации, изостряне на чувствата и увеличена чувствителност към болката. Той също така може да има аналгезиращ, антидепресивен и анорексигенен ефект.

Фенилетиламинът е свързан с някои психични и неврологични разстройства, като шизофрения, биполярно разстройство, депресия, хиперактивност с дефицит на вниманието, Паркинсонова болест и Алцхаймерова болест. Някои от тези разстройства се характеризират с ниски или високи нива на фенилетиламин в мозъка или с нарушена регулация на моноамините. Някои лекарства, които се използват за лечение на тези разстройства, влияят на метаболизма или рецепторите на фенилетиламин.

Фенилетиламин

Фенилетиламин за здравето

Фенилетиламин може да има положителен ефект върху здравето, ако се приема в умерени количества и под надзор. Някои от потенциалните ползи са:

Фенилетиламин може да подобри когнитивните функции като паметта, вниманието, концентрацията и творчеството. Може да стимулира неврогенезата, което е процесът на създаване на нови нервни клетки в мозъка. Може да повиши пластичността на мозъка, което е способността на мозъка да се променя и адаптира в отговор на опита. Фенилетиламин може да бъде полезен за хора с когнитивно намаление, деменция или старческа забравчивост.

Фенилетиламин може да подобри настроението и да намали стреса, тревожността и депресията. Може да повиши нивата на хормоните на щастието и любовта, които са свързани с удоволствие, самочувствие и социална връзка. Той също така може да намали нивата на кортизола – хормона на стреса, който може да има негативен ефект върху имунната система, сърдечно-съдовата система и метаболизма. Фенилетиламин може да бъде полезен за хора с емоционални разстройства, посттравматичен стрес или хроничен стрес.

Фенилетиламин може да подобри теглото и апетита, като подпомогне изгарянето на мазнини и намали желанието за храна. Може да повиши нивата на лептина – хормона, който регулира ситостта и метаболизма. Може да намали нивата на грелина – хормона, който стимулира глада и апетита. Фенилетиламин може да бъде полезен за хора с наднормено тегло, затлъстяване или хранителни разстройства.

Фенилетиламин може да подобри сексуалното здраве и функция, като повиши сексуалното желание, удовлетворението и оргазма. Той може да стимулира освобождаването на окситоцин – хормона, който усилва сексуалната привлекателност, интимността и оргазма. Може да подобри притока на кръв към половите органи, което може да повиши ерекцията и сензитивността. Фенилетиламин може да бъде полезен за хора с ниско либидо, сексуална дисфункция или сексуална фрустрация.

Странични ефекти и рискове от Фенилетиламин

Фенилетиламинът може да има и негативен ефект върху здравето, ако се приема в големи количества, за дълъг период или без контрол. Някои от възможните странични ефекти и рискове са:

Фенилетиламин може да предизвика нежелани психически реакции като раздразнителност, агресия, параноя, психоза или зависимост. Той може да наруши баланса на моноамините в мозъка, което може да доведе до нарушения на настроението, мисленето и поведението. Той също така може да взаимодейства с други психоактивни вещества като алкохол, никотин, кофеин или наркотици, което може да усили или противодейства на техния ефект.

Фенилетиламинът може да бъде опасен за хора с психични разстройства, история на злоупотреба с вещества или алергии към фенилетиламин или негови производни.

Фенилетиламин може да предизвика нежелани физически реакции като главоболие, нервност, безсъние, сухо уста, гадене, повръщане или диария. Той може да повиши кръвното налягане, сърдечния ритъм, температурата на тялото, което може да доведе до кардиоваскуларни, респираторни или мускулни проблеми. Той също така може да намали апетита и теглото, което може да доведе до недохранване, анемия или остеопороза.

Фенилетиламин може да бъде опасен за хора с хронични заболявания, бременност, кърмене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest