Еноки

Гъби Еноки

В търговската мрежа може да се намерят малки манатарки на дълго стъбло. Те се продават в опаковка с почти цели мицели и се наричат Еноки или златни игли. Известни са още като златни нишки.

Който не е опитвал тези гъби, добре е да го направи - те имат вкус на стриди и могат да бъдат леко сладки. Може да ги ядат във всяка готова форма: варени, пържени гъбки, задушени, дори сурови, макар че не се препоръчва тази консумация.

Ето още за тази любопитна и малко позната гъба.

Какво представлява гъба еноки

Еноки е гъба енокитаке или зимна медоносна гъба. В азиатските страни се счита за изискан деликатес - има мек, но приятен, леко сладък вкус с много фин аромат на гъби.

Flammulina filiformis е латинското название на тази гъба, принадлежаща към агаричните (хрилести гъби) от семейство Physalacriaceae.

Добре известна е с ролята си в японската кухня, където се нарича енокитаке и се култивира широко в Източна Азия. Доскоро се смяташе, че видът е близък с европейските Flammulina velutipes, но изследването на на ДНК показа, че двете са различни.

Описание на гъба Еноки

Базидиокарпите, към които принадлежи еноки, са агарикоидни и растат на гроздове. Отделните плодни тела са високи до 50 милиметра, шапката е изпъкнала в началото, става плоска, когато се разшири, до 45 милиметра. Повърхността на шапката е гладка, лепкава, когато е влажна, охреножълта до жълтокафява на цвят. Ламелите (хрилете) са кремави до жълтеникаво бели. Пънчето е гладко, бледожълто на върха, жълто-кафяво до тъмнокафяво към основата, без пръстен.

Споровият отпечатък е бял, спорите са гладки, елипсовидни до цилиндрични, видими само под микроскоп. Съществува значителна разлика във външния вид между дивите и култивираните базидиокарпи. Култивираните енокитаке не се излагат на светлина, което води до бели или бледи плодни тела с дълги пръчици и малки шапки.

История и разпространение на Еноки

Гъбата Еноки се среща върху мъртвата дървесина на различни видове широколистни дървета. Расте естествено в Китай, Корея и Япония.

Flammulina filiformis първоначално е описана от Китай през 2015 година като разнообразие от Flammulina velutipes. Допълнителни молекулярни изследвания, използващи комбинация от различни последователности, показаха, че двете гъби са различни и трябва да бъдат признати като отделни видове.

Народните названия са много: гъба-игла, златна гъба и други.

Състав на гъба Еноки

В 100 г гъби има:

протеини - 2, 7 г;

мазнини - 0, 3 г;

въглехидрати - 7, 8 г;

фибри - 2, 7 г;

вода - 88.34 г.

Гъбите са богати на витамини от група В, както и на магнезий, фосфор и особено на калий.

За да се запазят максимални полезни свойства, Еноки може да се добави към салата дори сурова, след като се изплакне добре в студена вода.

Ползи от гъби Еноки

Готвене на Еноки
Снимка: LEAFtv

Златните игли са отлични помощници в борбата със стреса и умората, тъй като съдържат антиоксиданта селен и витамини от група В. Те укрепват имунната и нервната система и помагат за намаляване на нивата на стрес. Освен това спомагат за функционирането на щитовидната жлеза и намаляват риска от рак. Еноки съдържа специфичен протеин, който намалява туморната активност при рак на черния дроб и блокира растежа на раковите клетки на гърдата.

Тези гъби съдържат витамини D, D2, E и фибри, така че тяхната консумация има благоприятен ефект върху здравето на стомашно-чревния тракт. Еноки подобрява храносмилането, премахва запека, подобрява изпражненията и намалява риска от развитие на язви.

Препоръчително е вегетарианците и веганите да ядат златни игли, за да попълнят белтъчините си, в гъбите има 2, 4 грама от тях на 100 грама продукт и 44 калории

Еноки съдържа доста калий и магнезий, поради което спомага за поддържането на здравето на сърцето и кръвоносните съдове, намалява нивата на холестерола, подобрява кръвообращението, нормализира кръвното налягане.

Вреда от гъби Еноки

Въпреки всички предимства на тези гъби, те могат да причинят алергии. Говорим само за тези хора, които имат непоносимост към всякакви гъби. В този случай може да започне уртикария, сърбеж по кожата, подуване на лицето и крайниците.

Затова не се препоръчва да се ядат златни игли сурови, като всички гъби, те лесно абсорбират всякакви токсини, които могат да причинят гадене, повръщане и диария.

Също така е важно да се съхраняват правилно суровите Еноки, за да се предотврати замърсяване, включително храната, която е в хладилника до тях. Замърсяването е замърсяване на храни и хранителни суровини с опасни вещества. Гъбите лесно абсорбират различни вредни вещества, като всички гъби, и ако се съхраняват неправилно, те лесно могат да натрупат вредни вещества и да ги прехвърлят в съседни продукти. Това също може да причини отравяне.

Как се съхраняват Еноки

Златните игли се съхраняват или в хладилник за не повече от 7 дни при температура +1-4 градуса в хартиена торбичка, важно е да се гарантира, че торбичката не се мокри, или във фризер за не повече от 6 месеца. Веднъж размразено, Еноки не трябва да се замразява повторно.

Важно е да подготвят гъбите за съхранение: стъблата трябва да бъдат отрязани в основата с 2-3 сантиметра, след това бързо се изплакват Еноки в студена вода, разглобяват се на по-малки снопчета и се оставят да изсъхнат върху чиста хартиена кърпа. След това се поставят в хартиен плик и се прибират в хладилника в отделението за зеленчуци или във фризера.

Как се готвят Еноки

Еноки
Снимка: Yordanka Kovacheva

Има няколко варианта за приготвяне на Еноки. Тъй като тези гъби са по-популярни в Азия, те се използват в повече рецепти в японската, корейската и китайската кухня. Там златните игли се добавят сурови към купа с всякаква супа и се приготвят вече в чинията, взаимодействайки с вряща вода.

Гъбите са чудесни за зелени салати, преди да се добавят към други съставки, по-добре е да се залеят с вряла вода за няколко секунди или да се мариноват за половин час в соев сос с подправки.

Като алтернатива Еноки може да се запържи в тиган и да се добави към пюрето. Те се готвят много по-бързо от други подобни гъби, така че си струва да се запържат на среден или слаб огън в малко количество растително масло. Като цяло няма ограничения за това как да се готвят тези гъби, основното е въображението и личните вкусови предпочитания.

Рецепта за гъби Еноки

Пшеничен хляб по избор - франзела, чабата - 8 филии;

меко козе сирене - 150 г;

Еноки – 1 опаковка от 100 г;

зехтин - 2-3 с.л.;

Билки по избор, едро смлян черен пипер;

Козе сирене - 150 г.

Приготвяне

Поставя се парче сирене върху всяко парче хляб и се запича под грила. Отрязват се долните 2 сантиметра от Еноки, връзката се нарязва напречно на 2-3 части. Напръскват се гъбите с олио, добавя се щипка пресни или сушени билки (мащерка, риган) и се запържват в тиган за 2-3 минути, подправят се с черен пипер. Върху всеки тост със сирене се слага по лъжица пържени гъби и по желание отново се поръсва с ароматен зехтин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес