Гъбите са от най-важните и най-обичани съставки в японската кухня. Те са източник на протеини, витамини, минерали и антиоксиданти, а също така добавят богат и разнообразен вкус и текстура на различните ястия.
В Япония се отглеждат и консумират много видове гъби, като всеки от тях има свои характеристики и предимства. В тази статия ще ви запознаем с някои от най-популярните и най-вкусни гъби в японската кухня и ще ви дадем идеи как да ги използвате в своите рецепти.
Шийтаке (shiitake)
Шийтакето е може би най-известната и най-разпространена гъба в Япония и по света. Името ѝ произлиза от дървото, на чиито мъртви стъбла расте. Шийтакето има голяма кафява шапка, която може да варира от светло до тъмно кафява, и бяло стъбло. Тази гъба има месеста и жилава текстура и димен аромат, който придава умами вкус на супите и пържените ястия. Шийтакето е много здравословно и съдържа витамини B и D, фосфор и калий. Смята се, че помага за намаляване на холестерола, има антивирусен ефект и стимулира имунните клетки. Гъбите може да се намерят както пресни, така и сушени. Сушеното шийтаке трябва да се накисне за няколко часа преди употреба, а прясното да се изсуши добре, за да запази текстурата си.
Някои популярни рецепти с шийтаке
- Оден - зимно ястие от различни съставки, варени в бульон от даш;
- Темпура - панирани и пържени гъби, зеленчуци и морски дарове;
- Сукияки - сладко-солено ястие от тънко нарязано месо, зеленчуци и гъби, варени в тиган със соев сос, захар и саке.
Майтаке (maitake)
Майтаке е друга популярна гъба в Япония. Името ѝ означава танцуваща гъба, защото се смята, че хората, които я откриват в гората, започват да танцуват от радост. Майтакето расте в японските широколистни гори, както и в части от Китай, Европа и Северна Америка. Тази гъба има мека текстура без типичното скърцане, характерно за много гъби. Бялата и твърда основа се разклонява в множество перести листа, които могат да се отделят лесно от стъблото без нож. Майтакето има силен вкус за гъба, богат земен и пикантен аромат, който го прави идеален за запържване. Източник е на антиоксиданти, фибри, витамин D и калий. Помага за намаляване на кръвната захар и подобрява имунната система.
Някои популярни рецепти с майтаке
- Майтаке темпура - панирани и пържени гъби, сервирани със соев сос и рен;
- Майтаке гохан - ориз, сварен с майтаке, даш и мирин;
- Майтаке салата - салата от запечени майтаке, зелена салата, чери домати и винегрет.
Еринги (eringi)
Ерингито е гъба с дълго и дебело стъбло и малка и плоска шапка. Нарича се още кралска ойстър гъба или кралска тръбна гъба. Произхожда от Средиземноморието, но се отглежда и в Япония. Ерингито има твърда и хрупкава текстура и мек и сладък вкус, който наподобява лешник. Тази гъба е богата на въглехидрати, протеини, витамин B3 и витамин D. Тя може да помогне за предотвратяване на тумори и рак, както и да подобри кръвообращението. Ерингито е много универсална гъба, която може да се използва в различни ястия, като се пече, пържи, вари или грилова.
Популярни рецепти с еринги
Еринги сирене - печени гъби, покрити с настъргано сирене и майонеза, украсени с копър или петрушка
Еринги супа - крем супа от пюрирани гъби, зеленчуков бульон, сметана и подправки
Еноки
Енокито е гъба с много тънко и дълго стъбло и малка бяла шапка. Тя се нарича още златна иглична гъба или зимна гъба. Тази гъба расте в групи върху изсъхнали дървета, като бреза, дъб или клен. Енокито има хрупкава текстура и сладък вкус, който наподобява кестен. Тази гъба е богата на протеини, витамин B3, витамин D, фолиева киселина и калций. Тя може да подобри холестерола, кръвното налягане и имунната система. Енокито е много лесна за приготвяне, тъй като не се нуждае от почистване или нарязване. Тя може да се добавя към супи, салати, сандвичи или да се пържи самостоятелно.
Някои популярни рецепти с еноки
- Еноки супа - лека и ароматна супа от еноки, даш, соев сос и зелен лук;
- Еноки салата - свежа и хрупкава салата от еноки, моркови, краставици и сусамов дресинг;
- Еноки бекон - вкусни и хрупкави рулца от еноки, обвити с бекон и печени във фурна.
Шимеджи
Шимеджито е гъба с късо и дебело стъбло и малка и кръгла шапка. Тя се нарича още бунашимеджи, бунашиме или буна. Тази гъба расте в групи върху изсъхнали дървета, като бук, бреза или дъб. Шимеджито има плътна и еластична текстура и орехов вкус, който се задържа дълго в устата. Тази гъба е източник на протеини, витамин B1, витамин B2, витамин D, желязо и магнезий. Тя може да подобри паметта, да намали стреса и да предотврати анемия. Шимеджито може да се намери както прясно, така и сушено. Прясното шимеджи трябва да се използва веднага след като се купи, тъй като се разваля бързо. Сушеното шимеджи трябва да се накисне за 20-30 минути преди употреба.
Някои популярни рецепти с шимеджи
- Шимеджи супа - крем супа от шимеджи, картофи, сметана и подправки;
- Шимеджи ориз - ориз, сварен с шимеджи, моркови, грах и яйце;
- Шимеджи сос - гъст и ароматен сос от шимеджи, вино, сметана и горчица, подходящ за месо или риба.
Коментари