Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Защо се пие фолиева киселина?

Защо се пие фолиева киселина?

Защо се пие фолиева киселина?

Фолатът и фолиевата киселина са форми на витамин B9, използвани при дефицит и за предотвратяване на усложнения при бременност. Много храни съдържат фолат или имат добавена фолиева киселина.

Фолиевата киселина се използва за предотвратяване и лечение на ниски нива на фолат в кръвта (фолатен дефицит) и високи нива на хомоцистеин в кръвта (хиперхомоцистеинемия). Бременните приемат фолиева киселина за предотвратяване на сериозни вродени дефекти. Фолиевата киселина се използва и за много други състояния, включително депресия, инсулт, влошаване на паметта и мисловните умения и много други.

Обобщено фолиевата киселина се използва и за:

- лечение или предотвратяване на фолиеводефицитна анемия;

- помагане на мозъка, черепа и гръбначния мозък на вашето бебе да се развият правилно по време на бременност, за да избегнете проблеми в развитието (наречени дефекти на невралната тръба) като спина бифида;

- за намаляване на нежеланите реакции от метотрексат – лекарство, използвано за лечение на тежък артрит, болест на Крон или псориазис.

Какви са рисковете от дефицит на фолат

Фолиева киселина

Дефицитът на фолат възниква, когато в тялото няма достатъчно фолат. Това може да доведе до вид анемия, наречена мегалобластна анемия.

По време на бременност дефицитът на фолат увеличава риска от вродени аномалии.

Някои симптоми на дефицит на фолат включват:

- слабост;

- умора;

- проблеми с концентрацията;

- главоболие;

- раздразнителност;

- сърцебиене;

- рани по езика и вътре в устата;

- промяна в цвета на кожата, косата или ноктите;

- раздразнителност, главоболие, сърцебиене и задух.

Някои групи с повишен риск от дефицит на фолат включват:

- хора с разстройство при употреба на алкохол;

- бременни жени;

- жени в детеродна възраст;

- хора със състояния, които засягат усвояването на хранителни вещества, включително;

- раздразнено черво и целиакия;

- хора с полиморфизъм на MTHFR – генетично заболяване, което нарушава способността за превръщане на фолат в неговата активна форма и води до повишени нива на аминокиселина, наречена хомоцистеин в кръвта.

Странични ефекти от фолиева киселина

Когато се приема през устата: вероятно е безопасно за повечето хора да приемат фолиева киселина в дози не повече от 1 мг дневно. Дози по-високи от 1 мг дневно може да не са безопасни. Те могат да причинят стомашно разстройство, гадене, диария, раздразнителност, объркване, промени в поведението, кожни реакции, гърчове и други странични ефекти.

Друга форма на фолиева киселина, L-5-метилтетрахидрофолат (L-5-MTHF), също може да се намери в добавките. Този тип фолиева киселина вероятно е безопасен за повечето хора в дози до около 4 мг дневно.

Има известна загриженост, че приемането на твърде много фолиева киселина за дълго време може да причини сериозни нежелани реакции. Някои изследвания показват, че приемането на фолиева киселина в дози от 0, 8-1, 2 мг дневно може да увеличи риска от рак или да увеличи риска от инфаркт при хора, които имат сърдечни проблеми.

Естествени източници на фолат

Фолиева киселина храни

Фолиевата киселина присъства в хранителни добавки и обогатени храни, включително хляб, брашно, зърнени храни. Също така е обичайна добавка към витамини от В-комплекс.

Много храни имат естествено високо съдържание на фолат. Най-добрите източници включват:

- телешки черен дроб;

- варен спанак;

- бобови растения;

- аспержи;

- брюкселско зеле;

- маруля;

- авокадо;

- броколи;

- зелен грах;

- доматен сок от консерва;

- портокалов сок;

- сушени печени фъстъци;

- фреш от портокал и грейпфрут;

- папая;

- банан;

- твърдо сварено яйце;

- пъпеш.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest