Екологичните методи за справяне с отпадъците и използването им като компост стават все по-модерни и популярни. Един от тях е методът Бокаши, който има голямото предимство да бъде подходящ и за малки пространства като апартаментите.
Характеристика на метода Бокаши
Благодарение на домашните компостери и метода Бокаши, който се използва при тях, домашното компостиране става лесно и бързо.
Домашният компостер използва иновативна технология. При нея биологичните отпадъци, които произвеждаме всеки ден, се разпадат аеробно чрез активиращи трици - биоген. Те съдържат ефективни микроорганизми, които играят роля в разграждането на биоотпадъка. Резултатът е компост с отлично качество, а като вторичен продукт - течен тор, който е естествен биологичен продукт.
Как се прави компостирането чрез Бокаши
- Парчетата храна се нарязват на малки части;
- На дъното на компостера се поръсват около 20 грама от активиращите трици;
- Поставя се слой биотпадъци и отново се поръсва същото количество активиращи трици;
- Отпадъците се притискат отгоре, за да се осигури стартирането на процеса на ферментация;
- След като компостерът вече е пълен, се затваря плътно с капака и се оставя за 14 дни;
- На всеки 3-4 дни трябва да се източва течността от него;
- След разреждане с вода, тази течност става идеален течен тор за растенията;
- След 14 дни компостът може да се премести в контейнер за биологични отпадъци или да се ползва в домашната градина. След 1 месец компостът напълно се е абсорбирал в саксиите, почвата в градината и играе роля на естествен тор.
Какви отпадъци имат място в контейнера и как се обработват
Контейнерът Бокаши се справя отлично с обелки от плодове и зеленчуци, в това число и цитруси, обелки от семки и ядки, утайка от кафе, пакетчета чай, части от свежи или изсъхнали растения, яйчени черупки, сухи парчета хляб, рибни кости и други отпадъци от храната.
Процесът на обработка е свързан с развитие на патогенни микроорганизми. Тези ефективни микроорганизми заменят процесите на гниене с процес на ферментация. Предимството е, че не се отделя неприятна миризма на боклук, както при гниенето. В рамките на месец - два се произвежда хумус, който намира приложение като естествен тор за производство на органични храни или отглеждане на цветя.
Коментари