Тиквата може да лежи при подходящи условия цяла година, без да пострадат качествата й. Това може да стане само ако по кората на тиквата няма наранявания.
При по-дълго съхранение качествата на тиквата се подобряват и тя става по-вкусна, тъй като нишестето в нея се превръща в захар. Ако кората е наранена, нарежете тиквата, обелете я и я сложете във фризера.
Тиквата съдържа много желязо. Тя съдържа също така калциеви и калиеви соли, магнезий, белтъчини, захар, каротин, влакнини. Тиквата съдържа витамини В, C, E, D, РР и редкия витамин Т.
Витамин Т влияе върху обменните процеси в организма. Благодарение на наличието на витамин А тиквата е много полезна за заздравяване на рани и за изгаряния.
В такива случаи направете компрес от намачкана на пюре мека част на тиквата и оставете за два-три часа през деня и още един компрес – за цялата нощ.
Тиквата е полезна при заболявания на сърцето, бъбреците, затлъстяване, хипертония, запек. Ако редовно ядете тиква, имате по-малко шанс да се разболеете от пиелонефрит.
Тиквата е полезна за хипертониците. Тя изкарва от организма токсините, излишъците на холестерол и шлаките благодарение на съдържанието на пектинови влакна.
Витамин Е, който се съдържа в тиквата, забавя стареенето на организма. Той предотвратява появата на старчески петна и на бръчки. Той смекчава симптомите на менопаузата.
Тиквата съдържа растителни фибри, които действат срещу запек, колит и други стомашни проблеми. Тиквата предпазва от високо кръвно, той като съдържа калций и витамините В и С, които изкарват от тялото излишната сол.
Може да звучи странно, но най-добрата гарнитура за месни ястия е тиквата, тъй като тя спомага за бързото усвояване на тежката храна и предпазва от затлъстяване.
Коментари