Готвенето е много по-приятно и лесно, ако спазвате някои дребни правила. Така например за да не потъмнее карфиолът и да запази красивия си бял цвят, добавете във водата в момента на кипването малко захар.
В пълнежа за зелеви сарми добавете суров ориз – тогава пълнежът с получава по-сочен, затова пък продължителността на топлинната им обработка се увеличава.
Старите кокошки и телешкия и свински език се варят над три часа, а гърдите и овнешкото – от два до три часа. Свинското, патешкото, гъшето, пуешкото месо се обработват топлинно от един до два часа.
Големите парчета месо трябва да се пържат много бързо, на силен огън и дебел тиган, за да може месото бързо да се зачерви и да се запечата, за да не изтече от него сокът.
Щом месото се запече от двете страни, го поставят във фурната, където равномерно ще се изпече до пълна готовност. Замразеното месо не трябва да се размразява във вода. Само го измийте и го сложете в затворен съд за три часа.
Телешкото и говеждото месо ще се свари по-бързо, ако предварително го начукате с дървен чук. Ако преди пърженето месото се наръси леко с пудра захар, по време на пърженето то ще хване красива златиста коричка.
Ако намажете пилешкото преди печенето с гъста сметана или майонеза, то ще хване приятна хрупкава коричка, а месото ще стане много по-нежно. Добре е да знаете, че от един килограм сурово месо се получават 600 грама варено и 650 грама пържено месо.
Когато печете месо на фурна, можете да го поливате със сока, който отделя, или с гореща вода. Ако го поливате със студена вода, то ще стане прекалено твърдо.
Ако трябва да притоплите месо от вчера, първо го напръскайте със студена вода, а след това го поставете в тиган с масло и го стоплете. Така ще изглежда като току-що приготвено.
Когато печете месо и се притеснявате, че то може да прегори, поставете във фурната малък съд с вода. Така парата, която се отделя, ще предпази месото от изсъхване и прегаряне.
Телешкият и свинският език ще стане мек и нежен, ако го сложите във вряща вода и го варите на слаб огън три часа. След това веднага го сложете в студена вода, свалете кожата, преди да е изстинал.
Когато запържвате месо с кости за супа, запържете лук и едро нарязани моркови. От това бульонът ще стане по-ароматен и ще придобие кехлибарен цвят.
Никога не пържете месо в тиган, който не е нагрят. Бъбреци и черен дроб се пържат на много силен огън – това предотвратява прекомерното отделяне на сок.
Коментари