Медът бива различни сортове, а един от тях - мановият мед - се определя като най-чист, най-полезен и хубав мед, правен от пчелите.
Какво е манов мед
Този сорт мед е специален, защото се произвежда не от цветен нектар, а от сладкия сок, който отделят пъпките на някои дървета - основно липа и дъб, и с участието на насекоми като листните въшки. Насекомите се хранят със сока от листата или пъпките на дървото и при храносмилането отделят течност, която е още по-сладка. Нарича се мана или медена роса, откъдето идва и името на меда. Пчелите събират маната и от нея правят мед.
Характеристика и състав на манов мед
Видът манов мед е по-тъмен от другите видове нактарен мед. Може да се намери в тъмнозелен, кафяв до черен цвят, но обикновено е с кехлибарен или червеникав оттенък. Има силен, леко горчив вкус с дървесен аромат, който варира в зависимост от източника на маната, от която е произведен. Отличава се с високо съдържание на декстрин, което е причината за бързата кристализация, въпреки гъстата консистенция.
Мановият мед има по-висока хранителна стойност от останалите видове поради съдържанието си. Той съдържа много аминокиселини - аргинини, цистини, глицини, лизини, метионини, а също аспарагинова и глутаминова киселина.
Този вид мед обаче е по-богат на витамини и минерали от нектарния. Основните микронутриенти в него са калий, калций, магнезий, фосфор и витамин С.
Полезни свойства на манов мед
Подобно на всички видове мед, мановият също се отличава с антибактериални и антиоксидантни свойства.
Силният антибактериален ефект има укрепващо действие върху имунитета. Затова мановият мед намира приложение в лечението на някои заболявания като:
- При лечение на настинки и грип;
- За отхрачване и разслабване;
- При лечение на гастрити, язва и други стомашни проблеми;
- При стрес, умора и безсъние;
- За отслабване, тъй като съдържа хормон, който насърчава топенето на мазнини.
При употребата на манов мед лечебният ефект е много бърз поради способността на активните съставки да достигат до всяка клетка в тялото.
При лечение на простудни заболявания силният лечебен ефект се дължи на способността на мановия мед да стимулира потенето и оттам свалянето на температурата.
Мановият мед е отлично средство при лечение на чернодробни, жлъчни и бъбречни заболявания, както и естествено средство против паротит и морбили.
Външното му приложение е при кожни заболявания - екземи, рани, изгаряния.
Противопоказания за употреба на манов мед
Мановият мед, подобно на всички други видове мед, е почти универсална храна, полезна за всички, с изключение на алергичните към пчелни продукти.
В големи дози е токсичен - както за пчелите, така и за хората. Затова препоръчителната дневна доза е 15-20 грама.
Вижте още с какво се отличава липовият мед и медът от акация. Научете също така колко мед може да се яде дневно и как правилно да съхранявате меда.
Коментари