Получаване на масло от риган и свойствата му
Маслото от листата на ригана се получава парна дестилация и се използва за борба с бактериалните инфекции. По своите възможности съперничи на антибиотиците като средство за лечение и превенция на различни инфекции, а заедно с това има антибактериални-, антивирусни- и противогъбични свойства. Няма вредни странични ефекти, а възможностите му на лек се дължат на разнообразието от съединения.
Химичен състав на масло от риган
Сред съединенията, съставящи маслото от риган, се открояват две - карвакрол и тимол. Карвакролът е естествено съединение, което се класифицира като монотерпеноиден фенол. Съединението се характеризира с антимикробните си свойства. Може да прониква в клетъчните мембрани на микробите и да нарушава тяхната цялост. Ефикасно е срещу свръх устойчиви щамове на микроорганизми.
Тимолът е друго съединение, характеризиращо се съ силни антимикробни совйства и се използва като антисептик и фунгицид.
Розмариновата киселина в състава има антиоксидантни свойства, намалява възпаленията и поддържа имунитета.
Съставката линалол е причината за аромата на маслото, има успокояващо и облекчаващо действие при стрес.
Флавоноидът нарингин е антиоксидант с противовъзпалителни свойства и има потенциален здравословен ефект.
В състава на маслото влизат терпени като пинен, терпинен и кариофлен, заради които риганът има толкова отличителен аромат, но заедно с това имат антиоксидантно и противовъзпалително действие.
Антибактериално и противогъбично действие на масло от риган
Антибактериалната активност прави маслото от риган ефикасно средство срещу бактерии и гъбички. Ефективно е при:
- Бактерии и гъбички по ноктите и краката;
- Бактериални инфекции;
- Гингивити;
- Паразити;
- Възпаления;
- Вируси;
- Кандида и други.
Начини на използване на масло от риган
Може да се прилага масло от риган локално, дифузно или да се приема вътрешно, но само ако е 100 процента терапевтично масло.
Външна употреба на маслото от риган - преди да се приложи външно върху кожата, маслото от риган трябва да се смеси с друго базово масло - кокосово или от жожоба, за да се предотврати риска от дразнения или нежелани реакции.
Рецепти с масло от риган за външно приложение
1. Смесват се 3 капки масло от риган с малко базово масло, около 3 милилитра, и после се нанася върху засегнатата област.
2. При кандида и гъбичен свръх растеж - 5 капки масло от риган и 5 милилитра кокосово масло и се капва в основата на нокътя.
Вътрешна употреба - тази употреба не бива да надвишава 10 дни, защото маслото е много силно. Преди да се приеме вътрешно, маслото винаги трябва да се разреди с вода или да се смеси с кокосово масло. За да се предпази гърлото е добре да се смеси съд зехтин.
Рецепти с масло от риган за вътрешна употреба
1. При кандида - 2 до 4 капки, два пъти дневно за максимум 10 дни, разредени с вода - най-добре е да ги капвате под езика сутрин и вечер и да отпивате вода, защото маслото от риган има доста силен и "горещ" вкус;
2. При стафилококови инфекции или вътрешни паразити - 3 капки масло със зехтин, по 2 пъти дневно, максимум за 10 дни.
Препоръчителният начин на прием е капки масло от риган под езика и отпивате вода.
Преди употреба се прави тест за чувствителност.
Не пропускайте да разберете и защо е полезно маслото от риган, как да си направите масло от риган в домашни условия, както и още важни ползи от подправката риган.
Коментари