Домашният ябълков оцет е природен продукт, който е лесен за приготвяне и има невероятни лечебни и диетични свойства. Можете да използвате оцета като подправка за салати и ястия, както и като консервант за туршии.
Домашният ябълков оцет може да ви дари със здраве. Той се прави дълго, но като резултат ще получите естествен продукт от най-високо качество и вкус.
За качеството на оцета е важен сортът на ябълките, които ще използвате. Колкото повече захар се съдържа в ябълките, толкова по-голям ще е процентът спирт в джибрите и това ще ускори процеса на образуване на оцетна киселина.
Измийте добре ябълките и ги нарежете на парченца, като не премахвате сърцевината. Изсипете нарязаните плодове в голям съд. Залейте ги с гореща вода така, че тя да покрие плодовете и да останат отгоре три сантиметра.
На един килограм ябълки предвидете триста грама мед или двеста грама захар и сто грама мед. След като добавите меда във водата с ябълките, добре разбъркайте, докато се разтвори.
Покрийте съда с два слоя марля и оставете да престои десет дни в помещение с температура 20-30 градуса. Два-три пъти дневно разбърквайте ябълките с дървена лъжица.
След десет дена прецедете и извадете ябълките. Изстискайте ги, прецедете сока и добавете към основната маса. Прелейте течността в съд с широко гърло.
Завържете гърлото с марля и оставете да престои един месец в помещение с температура 20-30 градуса. След това прецедете оцета през ленена кърпа и разлейте в бутилки.
Затворете плътно с капачки. Съхранявайте ябълковия оцет в хладилник, при температура от 6 до 8 градуса, за да се възползвате от полезните му свойства.
Домашният ябълков оцет обикновено е с два до три процента алкохол, но е по-ароматен от купешкия и съдържа много повече полезни минерали и витамини.
Коментари
5 кг ябълки
500 гр. захар ,5 литра вода
Ябълките нарязани на дребно и почистени само от дръжките.Всички продукти се поставят в съд с широко гърло , което се покрива с тензух.През 2-3 дни разбърквам сместа с ръка и ако има омекнали ябълки ги намачквам.След като всички ябълки са станали на пюре го държа още 10 дни и прецеждам.Течността връщам обратно в бидончето и слагам оцетна гъба.След 40 дни оцета е готов.Преливам го в трилитрови бъркани като отново го прецеждам през сгънат на две тензух.Разкъсвам оцетната гъба и пускам във всеки буркан по малко от нея.Така го съхранявам и когато ми трябва си преливам в бутилка като внимавам утайката да си остане на дъното.Най лековити свойства има оцет престоял 1 година с оцетна гъба.Без нея всичко кото правите не е оцет, а вкиснат ябълков сок
Когато заложите да ферментират ябълките трябва да докарате някаква концентрация на захар в течността . Продават се захаромери има няма 2лв.
Трябва да докарате 20-25 процента - след ферментация имаме 0.6% алкохол
Накратко - при 20% захар -> трябвада се получат 12% алкохол .
После този алкохол ще се превърне в оцетна киселина
Скоро пробвах вместо ябълки - 100% натурален ябълков сок + захар ( 25 % захарност ) и 4 гр. винени дрожди .
Стана вино убиец :)
след това добавих малко захар и малко оцет ( купен , непастьоризиран и естествено мътен )
Сипах част от виното в плитка купа - отдолу има една тъмна каша и от скоро започна да ухае на оцет , все още няма целулозното образувание ( оцетна майка ) но ако чакам достатъчно ще се образува.
меда се използва за консервант, но не преди да вкисне. не, че няма давкисне, но меда драстично вдига това време.
ако смятате да си варите ракия след това бухнете толкова захар на кило епълки, ако искате оцет полека със шербетизирането...
прочетете някъде по смислена рецепта... с тая някой ви пържи! :)))