През зимата човек качва средно около 2 до 5 килограма. Тези килограми защитават тялото ни от студа. Механизмът на натрупването им е доста прост: навън е мрачно и студено, а вкъщи е топло и хладилникът е близо.
Липсата на достатъчно слънчева светлина предизвиква депресия, а тя предизвиква желание за нещо вкусно. В студеното време се храним по-обилно.
Тялото ни натрупва енергия за затопляне, затова наблягаме на повече месо, тестени изделия, сладкиши и други калорични продукти. През пролетта се опитваме да се вталим с екстремни диети.
Много по-добре обаче е изобщо да не се стига до напълняване. За целта трябва да се храним здравословно. Причина за чувствителност към студа може да е липсата на полезни вещества – калий, йод, желязо и магнезий.
Липсата йод и магнезий забавя обмяната на веществата и тялото мръзне, при липса на желязо може да се стигне до анемия, от което също се намалява устойчивостта към студ.
Повишената чувствителност към студ може да е в резултат на липса на калий. Затова в студеното време е добре да наблягате на храни, които съдържат тези вещества.
Като наблягате на храни с йод, калий, магнезий и желязо, организмът няма да има нужда от допълнителна енергия във вид на кифлички и мазни храни.
Йодът се съдържа в морската риба и морските дарове. Освен това го има в червеното цвекло, яйцата, морковите и картофите. Калият се съдържа в бананите, сушените плодове, граха, боба, месото и рибата.
Желязото се съдържа в месото, яйцата и рибата. Богати на това вещество са ябълките и зелето. Магнезият се съдържа във всички растителни продукти – зеленчуци, плодове, зелени подправки.
Магнезий има също така в млякото и в месото. Пийте нискомаслено прясно мляко и редовно консумирайте кисело мляко, то съдържа, освен магнезий, много ценни за здравето вещества.
Коментари