Задушеното месо става много вкусно, ако се спазят някои тънкости при приготвянето му. Класическото задушаване на месо предполага запържването на месото, което след това се похлупва с капак и се задушава на бавен огън в малък обем течност.
Задушаването на месото е идеално за приготвянето на жилаво месо, телешки ребра или свинска плешка. Месото се взима и се слага в тенджера с дебело дъно.
Ако месото се задушава със зеленчуци, всички съставки трябва да заемат плътно мястото в тенджерата, за да се използва минимално количество течност.
В тенджерата се загрява една супена лъжица мазнина на средна температура. Месото се слага и се запържва от всички страни до златиста коричка.
Месото се вади от тенджерата и в нея се слагат зеленчуци, които се запържват на бавен огън, докато не омекнат. Месото се връща при зеленчуците и се добавя течност, най-добре бульон.
За да се подобри вкусът на месото, може да се добави малко вино. Друг популярен начин да се насити с вкус и аромат задушеното месо е да се добавят домати.
Те допълват вкуса на задушеното месо и сгъстяват течността, в която се приготвя. Колкото по-малко течност има при задушаването на месото, толкова по-вкусно става ястието.
След като всички съставки на ястието са заедно, ястието се кипва на силен огън. След това се намалява така, че течността да е на ръба на кипването, похлупва се с капак и се готви на бавен огън.
Умерената температура е необходима, за да омекнат жилавите тъкани на месото. При силен огън месото ще стане още по-жилаво.
Месото е готово, когато лесно се пробожда с вилица. Тогава се обира мазнината от повърхността.
Коментари