В разгара на Великденските пости в медийното пространство се появиха противоречиви становища за това дали лишаването от животински продукти за дълго време е полезно или не. Оказа се, че здравни специалисти са твърдо против поста, особено при подрастващите.
Според Българската педиатрична асоциация отказът от месо пречи на правилното физическо развитие на детския организъм. Лишени от пълноценния животински белтък и неговите девет незаменими аминокиселини, малчуганите не биха се хранили пълноценно – нещо, което е от първа необходимост за децата, за правилното функциониране на вътрешните им органи и изграждането на клетките, за имунната система и хормоналния баланс в младото тяло.
Важно е да се знае, че аминокиселините от местния белтък не могат да се произвеждат сами от организма, а е нужно да се внасят в чрез храната.
Експертите напомнят и, че продуктите от животински произход са източник на така важните за здравето, както при младите, така и при възрастните, калций, желязо, цинк, магнезий, витамини Д и В12.
В крехка детска възраст мазнините са важни за всяка клетка и особено нервните. Ето защо лишаването от местни продукти, в това число и поста, би могло да няма положителни последици върху децата.
Все пак, от другата страна на барикадата стоят вегетарианците и доста специалисти, диетолози, които горещо алармират, че прекомерната употреба на животински продукти води до сърдечно-съдови заболявания, поява на злокачествени образувания и още цял куп страховити за човешкото здраве последици.
Освен това остава висящ въпросът за качеството на продуктите, които се предлагат по магазините и които масово се консумират. В огромна част от тях се използват съмнителни консерванти, стабилизатори, подсладители, подобрители, за някои от които дори е доказано, че причиняват рак.
Колегите на Българската педиатрична асоциация отвъд океана са на мнение, че в днешно време човешкият организъм е претоварен от белтъчини и че една добре балансирана вегетарианска диета, включваща млечни продукти е повече от достатъчна за доброто здраве.
Ясно е, че белтъчините и важните хранителни вещества от месото намират алтернатива в лицето на яйцата, бобовите и соеви продукти, ядките, зеленчуците и т.н.
Коментари